Alicja w Krainie Czarów
Czas trwania: 75 min
Duża Scena
Spektakl archiwalny
Obsada:
Alicja
Królik, Marcowy Zając
Tweedledee/Stokrotka
Tweedledum/Stokrotka
Czerwona Królowa/Tygrysia Lilia
Kot,Gąsienica
Kapelusznik
Biała Królowa/Róża
Suseł/Stokrotka/Pudding
Udziec barani
Karty do gry
Autor
Lewis Carroll
Przekład
Maciej Słomczyński
Adaptacja i reżyseria
Julia Mark
Scenografia
Justyna Elminowska
Kostiumy
Alicja Antoszczyk
Muzyka
Wojciech Długosz
Choreografia
Matylda Baczyńska
Przygotowanie wokalne
Anna Podkościelna-Cyz
Asystent reżysera
Aleksander Fiałek
Inspicjent, sufler
Aleksandra Stach
Czy widzieliście kiedyś Nikogo? Jaki byłby wasz świat, jeśli przedmioty nie miałyby nazw? Czy możecie sobie przypomnieć, co się wydarzy w tygodniu, który nastąpi po najbliższym? W ile niemożliwych rzeczy potraficie uwierzyć przed śniadaniem – jeśli tylko wstrzymacie oddech i zamkniecie oczy?
Te pytania przenoszą nas w świat Lewisa Carrolla – do Krainy Czarów, gdzie spotykamy Królika i Fałszywego Żółwia, morze łez i herbatkę Szalonego Kapelusznika. Przenoszą nas one również w świat filozofii.
Ale przede wszystkim wchodzimy w świat tytułowej Alicji. Jest ona siedmioletnią dziewczynką o rozwiniętej wyobraźni, odważną, ciekawą świata, nieco przemądrzałą, wrażliwą na poezję. Dzięki snom przenosi się do bajkowych, fantastycznych krain, gdzie wydarzają się niesamowite przygody. Pierwsza zdarza się w czasie upalnego dnia, gdy Alicja, znużona lekturą i zabawą ze swą siostrą, dostrzega Białego Królika w kamizelce i z zegarkiem. Podążając za nim, wpada do króliczej nory i… wszystko się zaczyna!
Alicja pozna dziwaczne postacie (chociażby uśmiechniętego Kota z Cheshire, palącą fajkę Gąsienicę) i będzie uczestniczyć w absurdalnych rozmowach i przygodach z ich udziałem (w „obłąkanej herbatce” wraz z Kapelusznikiem i Marcowym Zającem, grze w krykieta kulami z żywych jeży i młotkami z żywych flamingów i wielu, wielu innych!).
W bajkowych przygodach Alicji dostrzegano próbę opisu wyobraźni dziecka, ale także zasad rządzących ludzką świadomością wyzwoloną w czasie snu ze schematów narzucanych jej przez myślenie racjonalne. W spektaklu Solskiego będą one przede wszystkim wyśmienitą, mądrą zabawą dla całej rodziny.