XXIII Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA 2019. Druga odsłona programu.

Drodzy Widzowie, zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia. W drugiej połowie września już po raz 23. Tarnów stanie się stolicą komedii. 

Festiwal, który odbędzie się w dniach od 21 do 29 września 2019 roku, będzie okazją do obejrzenia dziewięciu znakomitych spektakli, z których osiem powalczy o statuetkę TALII oraz o nagrodę publiczności.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu TALIA zaprezentujemy osiem spektakli konkursowych wyreżyserowanych przez zawodowych aktorów. Jestem przekonany, że udało się stworzyć różnorodny program, na który składają się najlepsze i najciekawsze spektakle komediowe ostatnich lat. Prezentacje zespołów z całej Polski będą więc doskonałą okazją, by przyjrzeć się, na ile doświadczenie aktorskie jest pomocne w pracy po drugiej stronie teatralnej rampy. Tegoroczny zestaw festiwalowych przedstawień to także wyjątkowa okazja, by tarnowska publiczność mogła „na żywo” podziwiać warsztat i charyzmę wielu wybitnych osobistości znanych dotąd jedynie z małego i dużego ekranu. Przede wszystkim jednak wyselekcjonowane produkcje dostarczą – o czym jestem przekonany – wiele rozrywki i powodów do śmiechu na szeroką skalę. Zapraszam więc wszystkich teatromanów na wrześniowe święto komedii w naszym teatrze! – mówi dyrektor artystyczny tarnowskiego teatru Marcin Hycnar.

Jak co roku Festiwal zainauguruje spektakl tarnowskiego teatru. Zaprezentujemy skrzącą się dowcipem hiszpańską komedię omyłek „Księżniczka na opak wywrócona” w reżyserii Marcina Hycnara. Widzowie tegorocznej edycji Talii będę mieli okazję zobaczyć także komedię o małżeńskich perypetiach „Śmiech wzbroniony” (Teatr Nowy w Zabrzu), „Pozytywnych” – zabawną i wzruszającą opowieść o tolerancji i akceptacji w gwiazdorskiej obsadzie, „Pomoc domową” – klasyczną farsę z Och-Teatru z Krystyną Jandą w tytułowej roli, pełną zabawnych pomyłek przewrotną „Czarną komedię” Petera Schaffera (Agencja Produkcyjna PALMA), „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Petra Zelenki spod znaku czeskiego humoru w reżyserii znanego tarnowskiej publiczności, Grzegorza Chrapkiewicza (Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku), małżeńską komedię omyłek „Akt równoległy” z Teatru Ludowego w Krakowie oraz zaskakującą „Cudowną terapię” (Dom Kultury w Rawiczu/Fundacja SKENE Pro Arte).

Wzorem ubiegłych lat o wyborze najlepszego spektaklu i przyznaniu statuetki Tarnowskiej Talii oraz nagrody pieniężnej zadecyduje jury Festiwalu. Natomiast publiczność w Plebiscycie Publiczności wybierze własne zwycięskie przedstawienie. Dodatkowo zostaną przyznane nagrody indywidualne dla twórców przedstawień. Na finał tegorocznej Talii zapraszamy do Centrum Sztuki Mościce na przedstawienie „Kogut w rosole” z krakowskiego Teatru STU.

SPEKTAKLE KONKURSOWE:

21.09 (sobota) godz. 17:00 i 20:30

Pedro Calderón de la Barca „Księżniczka na opak wywrócona”  Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, reż. Marcin Hycnar, Inauguracja Festiwalu, Duża Scena

Twórcy „Porachunków z katem” przedstawiają hiszpańską komedię omyłek Calderóna de la Barca w nowej odsłonie.

„Księżniczka na opak wywrócona” to sceniczny żart pełen zaskakujących perypetii, zabawnych qui pro quo, zamian ról, przebieranek, intryg i gier, w które wikłają się bohaterowie, by walczyć o miłość. Opowieść o zakochanej księżniczce i porwanej córce ogrodnika skrzy się dowcipem dzięki błyskotliwym dialogom i piosenkom w genialnej autorskiej imitacji Jarosława Marka Rymkiewicza. Siedemnastowieczna sztuka Calderóna, łącząca w sobie cechy komedii dell’arte i teatru jarmarcznego, staje się pretekstem do opowiedzenia o zakulisowym życiu aktorów, kondycji teatru i jego magicznej sile, która sprawia, że możemy przeżyć tysiące alternatywnych przygód i uwierzyć w potęgę wyobraźni. Publiczność, niczym w sztuce „Czego nie widać”, obserwuje aktorów, którzy z niemałym trudem, dużym sprytem i niebanalnym poczuciem humoru dążą do spełnienia – finału przedstawienia teatralnego. W końcu: „show must go on!”  

Obsada: Matylda Baczyńska, Ewa Jakubowicz, Kinga Piąty,  Aleksander Fiałek,  Fabian Kocięcki, Filip Kowalczyk, Jerzy Pal, Kamil Urban

22.09 (niedziela) godz. 17:30 i 20:00

Miro Gavran „Śmiech wzbroniony” Teatr Nowy w Zabrzu, reż. Zbigniew Stryj, Duża Scena

To jest równanie z trzema niewiadomymi! Szalony trójkąt zależności… Ona, On i… Ona. Obraz rzeczywistości zmienia się jak w kalejdoskopie, romanse i namiętności w tym przedstawieniu to jak domek z kart… Kto odważy się wyjąć kartę z tej kruchej budowli? Kto przerwie tę spiralę szalonych zdarzeń? Komedia Miro Gavrana to zaskakująca opowieść, pełna nagłych zwrotów akcji, spotkań na granicy zdrowego rozsądku i humoru… który czasem gorzko smakuje. Śmiech wzbroniony?! Wolno się śmiać, nawet głośno, ale… na własne ryzyko.

Obsada: Joanna Romaniak, Dagmara Noszczyk, Zbigniew Stryj

23.09 (poniedziałek) godz. 17:00 i 20:00

Cezary Harasimowicz „Pozytywni” Fundacja Garnizon Sztuki, Warszawa, reż. Krzysztof Czeczot, Duża Scena

“POZYTYWNI” to szalona opowieść o tolerancji, akceptacji i poszukiwaniu szczęścia w gwiazdorskiej obsadzie. Rzecz rozgrywa się w gabinecie terapeutycznym. Ewa jest wybitną psychoterapeutką. Piękna, bogata, ciesząca się uznaniem, ma szczęśliwą rodzinę, udane życie i wydaje się, że wszystko jest piękne i idealne. Poznajemy jej pacjentów: Michała – geja, rolnika spod Mławy; Annę – arystokratkę, która odkrywa swoje – bynajmniej niearystokratyczne! – korzenie oraz Jana, męża i ojca dwójki dzieci, który od dawna czuje się kobietą. Jaki będzie rezultat serii spotkań terapeutycznych? Niech pozostanie tajemnicą.

Obsada: Olga Bołądź, Grażyna Wolszczak, Janusz Chabior, Łukasz Simlat

24.09 (wtorek) godz. 17:00 i 20:00

Marc Camoletti „Pomoc domowa” Och – Teatr, Warszawa, reż. Krystyna Janda, Duża Scena

Farsa! Pyszna! Jedna z najzabawniejszych, które można zobaczyć na polskich scenach. Marc Camoletti – tytan gatunku. Tekst wystawiany kilkadziesiąt tysięcy razy na całym świecie. Mąż, żona, kochanek, kochanka i zdrady małżeńskie, jak to w farsie. Jedna noc, jedno mieszkanie, dwie sypialnie i… pomoc domowa kierująca wydarzeniami. Do tego znikający alkohol – whisky, tequila, rum i szampan, potęgujące nieporozumienia, słabości oraz śmieszności ludzkich charakterów. Jednym słowem – zabawa, i o nią tu idzie. Wspaniały przekład pana Bartosza Wierzbięty.

Obsada: Katarzyna Gniewkowska, Krystyna Janda, Barbara Wypych, Krzysztof Dracz, Mirosław Kropielnicki

25.09 ( środa) godz. 17:00 i 20:00

Peter Schaffer „Czarna komedia” Agencja Produkcyjna PALMA Sp. z o.o. w Warszawie, reż. Tomasz Sapryk, Duża Scena

„Czarna komedia” autorstwa Petera Shaffera to jedna z najczęściej grywanych komedii na świecie. Fenomen tego przedstawienia polega m.in. na odwróconej logice: kiedy na scenie gaśnie światło, aktorzy poruszają się swobodnie jakby w ich świecie panowała jasność, kiedy jednak na scenie zapalają się reflektory, wszyscy bohaterowie „wpadają w ciemność” i poruszają się po omacku, stąd komiczność sytuacji i całe serie pomyłek.

Młody, dobrze zapowiadający się rzeźbiarz staje przed podwójną życiową szansą. Tego samego dnia, w jego mieszkaniu ma się pojawić słynny milioner, koneser sztuki, zainteresowany kupnem jego prac, a także przyszły teść – groźny Pułkownik. Na obu powinien zrobić piorunujące wrażenie. Chcąc więc zaprezentować się jak najlepiej, pożycza z mieszkania nieobecnego przyjaciela stylowe meble. I pewnie wszystko poszłoby gładko, gdyby… nagle nie zgasło światło. Awaria wywołuje lawinę niespodziewanych zdarzeń. W ciemnościach spotykają się wszyscy oczekiwani oraz kilku, dość niespodziewanych gości. Wymagająca angielska narzeczona wraz z papciem – niezrównoważonym wojskowym; nieznosząca sprzeciwu kochanka; sąsiadka – stara panna, amatorka śpiewania psalmów i wyskokowych trunków; sąsiad gej – uroczy, zmanierowany, wykwintny i podkochujący się w głównym bohaterze. Do tego wszystkiego elektryk, którego nietrudno pomylić z milionerem i wreszcie milioner, którego dość łatwo można wziąć za pracownika elektrowni.

Obsada: Mateusz Damięcki, Jan Wieczorkowski, Elżbieta Jarosik, Marietta Żukowska, Angelika Piechowiak, Jacek Kopczyński, Sebastian Konrad, Piotr Zelt

 26.09 (czwartek) godz. 17:00 i 20:00

Petr Zelenka „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku, reż. Grzegorz Chrapkiewicz, Duża Scena

Jana wydzwania do kochanków z budki telefonicznej pod domem; Petr, aby zatrzymać dziewczynę, sięga po indiańskie rytuały; Alicja i Jerzy płacą postronnym, żeby ich obserwowali, jak się kochają. Wszyscy razem tworzą portret zbiorowości, w której samotność jest normą, a miłość ma coś z fast foodu – nie może trwać zbyt długo, bo następni wygłodzeni klienci czekają w kolejce. Główny bohater, Petr, ciągle wpada w wir absurdalnych sytuacji, które skutecznie niszczą jego życie osobiste i dobrze zapowiadającą się karierę dyspozytora lotów. Z wieży nawigacyjnej ląduje za kierownicą wózka widłowego na lotniskowym terminalu przeładunkowym. Również rodzice Petra nie są standardowi. Opętana dobroczynnością matka bombarduje paczkami ze znoszoną odzieżą ofiary katastrof żywiołowych na świecie, a ofiarom wojny oddaje regularnie swoją krew. Ojciec, który niegdyś dźwięcznym głosem odczytywał komentarze do socjalistycznych kronik, ze wzruszającą bezradnością nie potrafi odnaleźć się w nowych czasach. Jeden przypadkowy telefon i odrobina czarnej magii puszczają w ruch karuzelę komicznych sytuacji, pełnych codziennego „zwyczajnego szaleństwa”…

Obsada: Justyna Godlewska – Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Urszula Szmidt, Monika Zaborska, Bernard Bania, Marek Cichucki, Dawid Malec, Patryk Ołdziejewski, Piotr Szekowski, Jerzy Taborski, Aleksandra Przesław (gościnnie), Łukasz Borkowski (gościnnie)

27.09 ( piątek) godz. 17:00 i 20:00

Derek Benfield „Akt równoległy” Teatr Ludowy w Krakowie, reż. Tadeusz Łomnicki, Duża Scena

I kto by pomyślał, że wszystko zaczęło się od zamieszczonej w gazetce parafialnej reklamy miłego, uroczego i zacisznego hoteliku. Pewnego wieczoru zjawiają się tam dwie pary kochanków i jak zapewne domyślacie się Państwo, każdy z nich pełnoprawnego małżonka zostawił w mieście. I w tym momencie ten opis właściwie powinien się skończyć, aby nie popsuć Wam zabawy, co i tak jest zupełnie niemożliwe! Jeden z najbardziej zabawnych tekstów, jaki kiedykolwiek został napisany dla teatru. Opowieść o trudach tego „pierwszego” skoku w boku i małżeńska komedia omyłek, ale czy tylko? Tak naprawdę jest jeszcze jeden ważny, tajemniczy bohater – zupełnie niegroźny, nieco fajtłapowaty, nieco powolny i trochę… Ale zobaczcie sami, bycie zaskakiwanym jest nieprawdopodobnie śmieszne i urocze.

Obsada: Maciej Namysło, Karol Polak, Anna Pijanowska, Katarzyna Tlałka, Piotr Pilitowski

 

28.09 ( sobota) godz. 17:00 i 20:00

Daniel Glattauer „Cudowna terapia” Dom Kultury w Rawiczu/Fundacja SKENE Pro Arte, reż. Dariusz Taraszkiewicz, Duża Scena

Joanna – egzystencjalna  zapaśniczka, kobieta z pretensją, Valentin – nadwrażliwy choleryk rozwiązujący problemy za pomocą piły tarczowej czyli państwo Dorek, to doświadczone małżeństwo, które postanawia się rozstać. Przed ostateczną decyzją wybierają się jednak do wybitnego psychoterapeuty, tym samym dając sobie ostatnią szansę. Czy za pomocą tradycyjnych metod i ćwiczeń uda się wybitnemu specjaliście pojednać parę, której jedynym punktem wspólnym jest urządzanie sobie piekła ? Gdzie jest granica wytrzymałości psychoterapeutycznego profesjonalizmu? Kto tu jest wariatem: pacjent czy prowadzący terapię? Co takiego może zrodzić się kilkadziesiąt metrów pod wodą?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie Państwo w najnowszej inscenizacji sztuki Daniela Glattauera „Cudowna terapia”. Wszystko za pomocą błyskotliwych dialogów i zabawnych sytuacji. I oczywiście wspaniałych aktorów.

Obsada: Dominika Ostałowska, Marcin Kwaśny, Artur Pontek

SPEKTAKL TOWARZYSZĄCY

29.09 ( niedziela) godz. 19:30

Samuel Jokic „Kogut w rosole” Teatr STU w Krakowie, reż. Marek Gierszał, Centrum Sztuki Mościce

Grupka bezrobotnych mężczyzn wpada na zaskakujący pomysł – postanawia założyć grupę  striptizerską. Bohaterów czeka prawdziwa chwila próby – śmiały pomysł obnaża lęki, zahamowania, niedoskonałości, kompleksy. Ciała bowiem nie do końca odpowiadają kanonom z „pism dla pań”, a i z poczuciem rytmu nie jest najlepiej. Czy członkowie samozwańczej grupy Dzikie Buhaje wytrwają i dopną swego?

Kogut w rosole” to nie tylko komedia o zrzucaniu ciuchów, to także historia, która z lekkością i w żartobliwy sposób pokazuje ludzi, których troski i obawy dnia codziennego są nam bardzo bliskie (S. Jokic). 

Przezabawna historia o tym, że nigdy nie należy się poddawać i że każdy zasługuje w życiu na swoje pięć minut.