XXII Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia

W drugiej połowie września Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie po raz kolejny zgromadzi miłośników komedii. 

Podczas XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia, który odbędzie się w dniach 21-30 września 2018, widzowie będą mieli okazję zobaczyć dziesięć spektakli konkursowych z całej Polski oraz spektakle towarzyszące.

W związku z rokiem obchodów setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości, na tegorocznym Festiwalu zaprezentujemy inscenizacje na podstawie najwybitniejszych i najbardziej interesujących tekstów polskiej literatury komediowej. Nie zabraknie dzieł należących do klasyki gatunku ani tekstów współczesnych, podejmujących temat “polskości” zarówno dziś jak i na przestrzeni ostatnich stu lat, piętnujących nasze słabości, w dowcipny sposób komentujący “coraz bardziej otaczającą nas” rzeczywistość. – mówi dyrektor artystyczny Marcin Hycnar.

Festiwal zainaugurują „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry w reżyserii Wojciecha Malajkata. Oprócz najnowszej premiery tarnowskiego teatru widzowie Talii będą mieli szansę zobaczyć jeszcze dwa spektakle na podstawie tekstów mistrza polskiej komedii: „Zemstę” w interpretacji Henryka Talara z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz jednoaktówkę „Pierwsza lepsza” grupy Potem-o-tem z Warszawy. Ponadto na Festiwalu zaprezentujemy „Moralność Pani Dulskiej” w reżyserii Giovanny’ego Castellanosa – Kolumbijczyka, którego inscenizacja jest świeżym spojrzeniem na tekst należący do polskiego kanonu literatury dramatycznej (Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu) oraz podszytą starożytnym mitem farsę „Porwanie Europy” Jarosława Marka Rymkiewicza w reżyserii Piotra Cieplaka (Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach) a także spektakl na podstawie jednego z najlepszych tekstów polskiej dramaturgii współczesnej „Dwoje biednych Rumunów mówiących po Polsku” Doroty Masłowskiej w reżyserii Aleksandry Popławskiej (Teatr Ludowy w Krakowie), inscenizację wyróżnionego na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni tekstu Artura Pałygi „Żyd” (Teatr Bagatela w Krakowie), przepełnioną humorem komedię małżeńską „Wiwisexia” Teatru Korez, groteskową opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie Teatru Papahema „Skłodowska. Radium Girl” oraz stawiającą rolę widza w zupełnie nowym świetle „Humanicanę” Teatru Porywacze Ciał.

O wyborze najlepszego spektaklu i przyznaniu statuetki Tarnowskiej Talii oraz nagrody pieniężnej zadecyduje jury Festiwalu. Własne zwycięskie przedstawienie wybierze także tarnowska publiczność w Plebiscycie Publiczności. Dodatkowo zostaną przyznane indywidualne nagrody dla twórców prezentowanych przedstawień.

SPEKTAKLE KONKURSOWE:

Aleksander Fredro „Śluby Panieńskie” reż. Wojciech Malajkat 

21.09 (piątek), godz. 17:00 i 20:00, Duża Scena – KONKURS

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Obsada: Ewa Jakubowicz, Dominika Markuszewska, Katarzyna Pośpiech, Aleksander Fiałek, Filip Kowalczyk, Ireneusz Pastuszak, Tomasz Wiśniewski

Jedna z najbardziej znanych komedii Aleksandra Fredry w reżyserii Wojciecha Malajkata. „Śluby panieńskie” to zabawna, lekka i wciąż aktualna opowieść o odwiecznej wojnie płci, w której wszystkie chwyty są dozwolone. Nieśmiertelna tematyka bawi do łez i obnaża niezmienność ludzkich postaw w obliczu porywów serca.

Cena biletu: 50 zł

Agata Biziuk „Skłodowska. Radium Girl” reż. Agata Biziuk

22.09 (sobota), godz. 17:00 i 20:30, Mała Scena – KONKURS

Teatr Papahema Białystok

Obsada: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel

Czas trwania: 1 godzina 30 minut (bez przerwy)

Biografii Marii Skłodowskiej-Curie nie obejmują prawa autorskie. Przynależy ona do strefy publicznej. Możemy jej używać. Maria jest twarzą feminizmu, kobietą-mitem, produktem. Podobnie jak inne ikony popkultury – Madonna, Marilyn Monroe, Superman – kształtuje zbiorową wyobraźnię. Czy jednak nasza bohaterka chciałaby ją współtworzyć jako świadoma jednostka? Spektakl przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także, przynależnej systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach. Istotne zagadnienia społeczne konfrontowane są z życiową postawą noblistki, której przywraca się prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi. Korzystając z języka teatru ożywionej formy, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie.

Spektakl przeznaczony dla osób powyżej 16. roku życia.

Cena biletu: 50 zł

 

Gabriela Zapolska „Moralność Pani Dulskiej” reż. Giovanny Castellanos

23.09 (niedziela), godz. 17:00 i 20:00, Duża Scena – KONKURS

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Obsada: Arleta Los – Pławszewska, Judyta Paradzińska, Beata Wnęk-Malec, Magdalena Maścianica, Monika Stanek, Andrzej Czernik, Jędrzej Wielecki, Joanna Osyda

Czas trwania: 1 godzina 40 minut (bez przerwy)

Domowe zacisze to idealne miejsce do skrywania niemoralnych sekretów i mrocznych tajemnic. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę tytułowa bohaterka Moralności pani Dulskiej, która poza domem kreuje wyidealizowany wizerunek samej siebie i całej swojej rodziny. Za sztuczną i pełną hipokryzji fasadą kryje się jednak młodzieńczy bunt, który właśnie dojrzał, by wyjść na światło dzienne. Aniela Dulska będzie musiała nie tylko go stłumić, ale i zataić pierwsze poniesione szkody. Z pewnością nie pomogą jej w tym najbliżsi, których poczynania matki/żony już dawno przestały ich interesować.

 Cena biletu: 60 zł

 Tomasz Jachimek „Wiwisexia” reż. Mirosław Neinert

23.09 (niedziela), godz. 17:00 i 20:00, Mała Scena – KONKURS

Teatr Korez

Obsada: Ewa Kubiak, Daria Polasik – Bułka, Piotr Bułka, Mirosław Neinert

Czas trwania: 1 godzina 50 minut (bez przerwy)

On i ona. Pierwsza randka, zaręczyny, wesele i noc poślubna. Daria i Piotr Bułkowie (w tych rolach Daria i Piotr Bułkowie) z gabinetu terapeuty-erotomana (Mirosław Neinert) spoglądają na swoje małżeństwo. Ich wersje wydarzeń sporo się od siebie różnią i stanowią przyczynę coraz to nowych konfliktów. Sytuację zaognia jeszcze seksowna przyjaciółka Darii, Ewa (Ewa Kubiak). Każda postać ma swoje racje, ale czyja opowieść jest prawdziwa? Małżeństwo w krzywym zwierciadle, mnóstwo śmiechu i celnych obserwacji. Inteligentna komedia Tomka Jachimka to niezawodny sposób na małżeńskie kryzysy. I nie tylko…

Spektakl przeznaczony dla osób powyżej 16. roku życia.

 Cena biletu: 50 zł

 

Artur Pałyga „Żyd” reż. Andrzej Błażewicz

24.09 (poniedziałek), godz. 17:00 i 20:00, Duża Scena – KONKURS

Teatr Bagatela w Krakowie

Obsada: Michał Kościuk, Paweł Sanakiewicz, Wojciech Leonowicz, Małgorzata Piskorz, Dariusz Starczewski

Czas trwania: 1 godzina 30 minut (bez przerwy)

Sztuka autora – znanego widzom Sceny na Sarego 7 i wielokrotnie nagradzanego – „Taty” to dramat wyróżniony dziesięć lat temu na III Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni. Na Scenie na Sarego 7 „Żyda” reżyseruje debiutujący student krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, Andrzej Błażewicz. Akcja rozgrywa się na zwołanym przez dyrektora prowincjonalnej szkoły zebraniu nauczycielskim. Podobnie jak w klasycznej już Wizycie starszej pani Friedricha Dürrenmatta bohaterowie sztuki zastanawiają się, jak przyjąć dawnego ucznia, od którego mają nadzieję pozyskać pieniądze potrzebne na ratowanie placówki.

Spektakl przeznaczony dla osób powyżej 16. roku życia. 

Cena biletu: 60 zł

 

Aleksander Fredro „Zemsta” reż. Henryk Talar

25.09 (wtorek), godz. 17:00 i 20:00, Duża Scena – KONKURS

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Obsada: Danuta Bach, Arleta Godziszewska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Urszula Szmidt, Ewa Palińska, Jolanta Skorochodzka, Patryk Ołdziejewski

Czas trwania: 1 godzina 30 minut (bez przerwy)

„Dziś golizna okołobrzuszna w teatrze nikogo nie dziwi. Reżyserom chyba znudziło się wystawiać Fredrę po bożemu i uparcie go z salonów i zamków wyprowadzają. Czasem do toalety, czasem do kurnika. Ale to, co stało się z „Zemstą” w białostockim teatrze, przechodzi wszelkie ludzkie pojęcie.”

Być może taki będzie początek recenzji z naszej „Zemsty”. Chcę, żeby ten nasz Fredro był zgodny z literą utworu, ale duchem bardzo współczesny. Skrótów w tekście prawie nie będzie. Publiczność, mam nadzieję, będzie się bawić w ten „nasz teatr” z aktorami. Czasem aktor może nie zdążyć wskoczyć w pantalony, więc jeansami będzie musiał uzupełnić kontusz. Peruki z piekła rodem będą „lubiały” zostawać w rękach przeciwnika.

Naszym pragnieniem jest, żeby zapanowała międzypokoleniowa wspólnota, żeby młodzi i starsi bawili się jednocześnie. Rygoryści, być może, będą narzekać, że małolaty po raz pierwszy oglądające „Zemstę”, mogą się „niedofredrzyć”, ale nasza nadzieja kierowana jest w stronę nauczycieli, którzy młodszym – w szkole- wszystko po literkach poukładają w głowach. Henryk Talar

 Cena biletu: 60 zł

 

Aleksander Fredro „Pierwsza lepsza” reż. Marcin Zbyszyński 

26.09 (środa), godz. 19:00 i 21:00, Scena Underground – KONKURS

Potem-o-tem Warszawa

Obsada: Agata Różycka, Marta Wągrocka, Filip Kosior, Piotr Piksa

Czas trwania: 50 minut (bez przerwy)

„Pierwsza lepsza” to wartka akcja, fredrowski dowcip i formalne szaleństwo. Spektakl grupy Potem-o-tem w niczym nie przypomina inscenizacji Fredry do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Bohaterowie polskiego klasyka zostają wtłoczeni w uliczki krętego labiryntu, gdzie każde słowo i gest tworzy melodię (muzyka na żywo). W całym tym szaleństwie zawarta zostaje jednak gorzka refleksja o miłości w świecie pełnym ograniczeń, gdzie kluczową rolę odgrywa wygląd i pochodzenie. 

Cena biletu: 50 zł

 

Jarosław Marek Rymkiewicz „Porwanie Europy” reż. Piotr Cieplak 

27.09 (czwartek), godz. 17:00 i 20:30, Duża Scena – KONKURS

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach

Obsada: Grażyna Bułka, Dorota Chaniecka, Dariusz Chojnacki, Aleksandra Fielek, Anna Kadulska, Barbara Lubos, Arkadiusz Machel, Michał Piotrowski, Zbigniew Wróbel

Czas trwania: 2 godziny 15 minut

W starożytnej mitologii piękna Europa zostaje uwiedziona, a następnie porwana przez Zeusa, władcę bogów, przemienionego w białego byka. Do symboliki tej opowieści sięga Jarosław Marek Rymkiewicz w swoim – nigdy dotąd nie wystawianym – tekście. Autor nie tylko krytykuje w nim zaślepienie elit, ale także w charakterystyczny dla siebie sposób rozbija sceniczną fikcję, by ujawnić teatralność świata.

Akcja tej „farsy” dzieje się na francuskim dworze przełomu XIX i XX wieku. Piękna Europa, młoda, rozochocona i nieposkromiona, to córka arystokratycznej rodziny Pompadurów. Wbrew planom rodziców, nie chce ona jednak wyjść za mąż za delikatnego angielskiego księcia – woli mołdawskiego kniazia, który okazuje się dzikim i nieprzewidywalnym anarchistą. W samo serce ich miłosnych perypetii wkroczy z impetem Kicio, zbuntowany widz, który chciałby zmienić to i owo (on także wzbudzi zainteresowanie Europy). Podczas gdy arystokracja tańczy walca i je ostrygi, znany jej porządek świata zmierza ku upadkowi…

 Cena biletu: 70 zł

 

Dorota Masłowska „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” reż. Aleksandra Popławska 

28.09 (piątek), godz. 17:00 i 20:00, Duża Scena – KONKURS

Teatr Ludowy w Krakowie

Obsada: Marta Bizoń, Patrycja Durska, Piotr Franasowicz, Małgorzata Krzysica, Jacek Wojciechowski

Czas trwania: 1 godzina 40 minut (bez przerwy)

Co może się wydarzyć, gdy na imprezie tematycznej pod hasłem ” brud, smród i choroby” spotka się serialowy aktor o nieco przebrzmiałej, a właściwie nigdy nie ugruntowanej sławie i zwyczajna dziewczyna z blokowisk. Konsekwencją aż nazbyt udanej zabawy staje się podróż przez noc i przez środek lasu, z przypadkowo poznanym kierowcą seicento, który posiada teściową, która posiada  termomiks. Zabawa  językiem i pełna nieprzewidzianych zwrotów akcji historia, której finału nikt nie jest w stanie przewidzieć. Opowieść o młodych, gniewnych, zbuntowanych i ….wykiwanych jednocześnie. Teatralna jazda po bandzie.

 Cena biletu: 60 zł

 „Humanicana” reż. Katarzyna Pawłowska, Maciej Adamczyk

28.09 (piątek), godz. 17:00 i 20:00, Mała Scena – KONKURS

Teatr Porywacze Ciał Poznań

Obsada: Katarzyna Pawłowska, Maciej Adamczyk

Czas trwania: 1 godzina 40 minut (bez przerwy)

„Humanicana” w reżyserii i wykonaniu Katarzyny Pawłowskiej i Macieja Adamczyka to najnowszy spektakl Teatr Porywacze Ciał, którego premiera odbyła się 16 czerwca 2017 roku podczas Malta Festiwal w Poznaniu. Entuzjastycznie przyjęta przez publiczność „Humanicana” w skromnej formie opowiada o sprawach najważniejszych i zadaje Widzowi pytania, na które tylko w Teatrze Porywacze Ciał jest miejsce.

Brutalność miesza się z delikatnością, a troska o losy świata z marzeniami o ucieczce w miejsca, które trudno znaleźć na mapach. Spektakl stawia też rolę widza z zupełnie nowym, zaskakującym świetle. W jakim? To trzeba sprawdzić samemu przychodząc na „Humanicanę”.

Spektakl przeznaczony dla osób powyżej 16. roku życia. 

Cena biletu: 50 zł

Tytuły spektakli towarzyszących wkrótce!

Rezerwacje biletów w Dziale Promocji i Organizacji Widowni od 6 sierpnia. Sprzedaż od 21 sierpnia.

Więcej informacji: 14 688 32 87 oraz 784 976 025.  

Zapraszamy serdecznie!

Załączniki