Werdykt Jury XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA

PROTOKÓŁ

Jury XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA odbywającego się w dniach od 21 do 28 września 2019 roku w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, obradujące w składzie:

– Andrzej Pacuła, przewodniczący

– Dorota Buchwald

– Inka Dowlasz

– Anna Rokita

Na posiedzeniu w dniu 28 września 2019 roku, po obejrzeniu ośmiu przedstawień konkursowych, jednogłośnie postanowiło przyznać:

Grand Prix – Statuetkę Talii oraz 15 tysięcy złotych spektaklowi

„Akt równoległy” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego z Teatru Ludowego w Krakowie.

 

Jury postanowiło przyznać nagrody indywidualne i wyróżnienia.

Nagrody indywidualne po 3 tysięce złotych każda, otrzymują:

– Marcin Hycnar, za reżyserię spektaklu „Księżniczka na opak wywrócona” Pedro Calderona de la Barki
z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie,

– Matylda Baczyńska, za podwójną rolę Flory i Laury w spektaklu „Księżniczka na opak wywrócona”
w reżyserii Marcina Hycnara z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie,

– Anna Hop, za ruch sceniczny w spektaklu „Księżniczka na opak wywrócona” w reżyserii Marcina Hycnara z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Jury postanowiło jedną z nagród indywidualnych zadedykować pamięci Jana Kobuszewskiego – z intencją – by ta nagroda znalazła się w regulaminie kolejnych edycji festiwalu. Nagrodę tę – także w wysokości 3 tysięcy złotych – otrzymuje Jan Wieczorkowski za rolę Sąsiada Harolda w „Czarnej komedii” Petera Schafera w reżyserii Tomasza Sapryka z Agencji Produkcyjnej PALMA z Warszawy.

Jury postanowiło przyznać dwa wyróżnienia:

– spektaklowi „Pozytywni” w reżyserii Krzysztofa Czeczota z Fundacji Garnizon Sztuki w Warszawie, za podjęcie ważnych społecznie tematów, które nie powinny być przemilczane także w komedii oraz spektaklowi „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, za stworzenie ciekawej przestrzeni scenicznej do rozmowy o samotności i pustce.

Nagroda ALE AKTOR przyznawana przez krakowski oddział ZASPu dla młodego aktora, trafia do Łukasza Borkowskiego za rolę Piotra w spektaklu “Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza z Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

 

XXIII Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia 2019 dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Budżetu Miasta Tarnowa.

Fot. Paweł Topolski