Teatralny Dzień Dziecka z Pinokiem

W niedzielę 29 maja w tarnowskim teatrze prawdziwa uczta dla najmłodszych. Spektakl, piknik oraz wystawa prac. To wszystko z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka oraz premiery spektaklu Carlo Collodiego „Pinokio”, w reżyserii Rafała Matusza.

Tradycyjnie już w okolicach Dnia Dziecka, zespół Solskiego nie zapomina o swoich najmłodszych widzach. W tym roku oficjalne obchody rozpoczną się we foyer 29 maja od godz. 13.30 piknikiem teatralnym. W programie dwugodzinnej zabawy, m. in.:  zabawy i konkursy, które poprowadzi Mariusz Szaforz, aktor i reżyser tarnowskiej sceny, malowanie twarzy, kącik zdrowego uśmiechu (Modent Stomatologiczna Poradnia Zdrowia – Halina Głowacka), teatralna garderoba czy pokazy tańca dzieci ze Szkoły Star Dance. Słodkimi upominkami poczęstują: Tarnowska Spółdzielnia Spożywców Społem, Restauracja u Zbycha, cukiernia Słodka dziurka. Duża radości zapewni Bajkowa Fabryka Radości, do szalonych zabaw i konkursów zaprosi animatorka Ewa Judasz.

Tuż po pikniku, o godz. 16.00 na Dużej Scenie premiera „Pinokia” Carlo Collodiego, w reżyserii Rafała Matusza ze scenografią Izabeli Toroniewicz oraz muzyką Maxa Kohyta.

Na pytanie co jest aktualne w Pinokiu, reżyser Rafał Matusz odpowiada: Wydaje mi się, że cały Pinokio jest aktualny. To znaczy, jest to opowieść o przemianie, jakiejś transgresji, przejściu, poszukiwaniu człowieczeństwa. Przejściu z takiego kogoś nieokrzesanego, nieogarniętego, niedojrzałego, do kogoś pełnowartościowego, mądrego, dojrzałego, w wyniku doświadczeń i  procesu przemiany. To jest tak jakby historia o poszukiwaniu człowieczeństwa.

Znana i lubiana historia drewnianego chłopca, któremu nie bez powodu rośnie nos, w adaptacji Iwony Kusiak oraz z piosenkami wpadającymi w ucho jest doskonałym pomysłem na świętowanie zbliżającego się Dnia Dziecka. Uczestnikom wspólnych zabaw na pikniku, przekażemy bilety za symboliczną złotówkę na spektakl “Pinokio” grany 30 maja, o godz. 17:30. Spektakl ten jest grany w ramach Doby dla Kultury i współfinansowany z Budżetu Miasta Tarnowa.  Ilość miejsc ograniczona.

Dodatkowo będzie można zobaczyć wystawę prac, które wpłynęły na konkurs pt.: „Mój Pinokio” organizowany przez teatr. Spośród 60-ciu wybrano, aż 21, które będzie można podziwiać do połowy czerwca we foyer teatru. Także w dniu premiery poznamy laureatów trzech najciekawszych, którzy zostaną nagrodzeni książkami „Pinokio” ufundowanymi przez Włoski Instytut kultury w Krakowie.

Carlo Collodi „PINOKIO”

tłumaczenie: Jarosław Mikołajewski
adaptacja i teksty piosenek: Iwona Kusiak
reżyseria: Rafał Matusz
scenografia i kostiumy:Iza Toroniewicz
muzyka: Max Kohyt
przygotowanie muzyczne i wokalne: Piotr Niedojadło
asystent reżysera:Jerzy Pal
inspicjent, sufler: Aleksandra Stach

Występują:

Piotr Hudziak (Pinokio),
Tomasz Piasecki (Gepetto),
Karolina Gibki (Niebieskowłosa),
Karol Śmiałek (Świerszcz, Osiołek),
Monika Wenta (Sowa, Rosaura, Kruk, Gołąb, Ślimak),
Dominika Markuszewska (Lis, Żandarm, Arlekin, Puszczyk, Kupiec bębniarz),
Jerzy Pal (Majster Czereśnia, Woźnica, Ogniożerca, Dyrektor Cyrku),
Tomasz Wiśniewski (Kot, Żandarm, Knot, Poliszynel)

Premiera 29 maja 2016 r. Duża Scena, godz. 16.00

Spektakl gramy: 28 maja godz. 16.00 (pokaz przedpremierowy),

30 maja godz. 9.00, 11.30, 17.30 (DOBA DLA KULTURY)

31 maja oraz 1,2,3 czerwca godz. 9.00 i 11.30

Spektakl “Pinokio” został objęty patronatem Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie.