Teatralne epopeje

Teatralne epopeje

Miniony, 61. sezon artystyczny tarnowskiego teatru upłyną pod hasłem dramatu polskiego. Przed nami kolejny, którego tematem przewodnim będą epopeje światowe. Na scenach Solskiego zobaczymy, aż pięć spektakli premierowych -poważnych, śmiesznych i romantycznych.

Jako pierwszą zobaczymy historię Ludwika Kalksteina w spektaklu pod roboczym tytułem „Czarne słońca” w reżyserii Joanny Grabowieckiej. Opowieść o człowieku, który za wszelką cenę pragnął sławy i bohaterstwa, a został największym zdrajcą polskiego podziemia. Ta epopeja europejska powstanie w kooprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa i Festiwalem Boska Komedia w Krakowie. Premiera zaplanowana w Krakowie na początku grudnia otworzy jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce. Zaś dla tarnowian zostaną przygotowane pokazy przedpremierowe i premiera w połowie grudnia. W wieczór sylwestrowy, na Dużej Scenie, aktorom tarnowskiej sceny towarzyszyć będą słuchaczki Uniwersytetu III Wieku. Wybrane podczas castingu zagrają w spektaklu „Bunia” Roberto Cossy w reżyserii Jacka Jabrzyka. A będzie to tragikomiczna historia trzech pokoleń argentyńskiej rodziny emigrantów, których życie zdominowała nieustannie głodna Bunia. Ta południowo-amerykańska epopeja, to podobnie jak w pozostałych spektaklach premierowych najbliższego sezonu, tylko pretekst do opowiedzenia widzom ciekawej historii. Historii nie tylko danego narodu, ale osobistych zmagań z losem -dodaje Jakub Porcari. Jeszcze zimą na Scenie Undergound zadebiutuje Zmicer Chartkou, student reżyserii krakowskiej PWST. Na warsztat weźmie tekst dyrektora teatru w Łodzi – Sebastiana Majewskiego, pt.: „Emigranci”. Nie będą to emigranci Mrożka, ale losy współczesnych emigrantów, tematu niezwykle aktualnego w ostatnich miesiącach. 27 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Marcin Cecko (autor tekstu) oraz Jakub Porcari (reżyser) przygotują blisko trzygodzinną epopeję krajów islamskich w spektaklu „Baśnie 1001 nocy” na podstawie „Baśni 1001 nocy”, „Biblii”, „Koranu”, czy współczesnych materiałów dziennikarskich o Isis. Na zakończenie sezonu w repertuarze Solskiego pojawi się temat wojny secesyjnej z miłością w tle, czyli „Przeminęło z wiatrem”. Tę epopeję amerykańską wyreżyseruje Wojciech Faruga.

W planach mamy jeszcze spektakl przygotowany przez i dla Mariusza Szaforza z okazji jego jubileuszu 35-lecia pracy na scenie. Tytuł tekstu napisanego przez Marcin Cecko oraz nazwisko reżysera niech na razie pozostanie tajemnica – pointuje Jakub Poracari.