Solski z pieniędzmi z MKIDN

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozstrzygnęło swoje konkursy na rok 2020. Teatr im. Ludwika Solskiego łącznie otrzymał ponad pół miliona złotych na trzy projekty. Dofinasowane zostały: Festiwal Komedii TALIA, Festiwal Mała Talia oraz projekt „Muzyka na dachu”.

To znaczący zastrzyk dla naszego budżetu, ale też początek montażu finansowego dającego szansę na realizację naszych flagowych projektów – mówi Rafał Balawejder, dyrektor teatru.
Bez pieniędzy MKiDN trudno nam sobie wyobrazić realizację Talii. Liczę, że muzyczny projekt związany z naszym zielonym dachem przypadnie do gustu licznym widzom w ciepłe wieczory tego roku.
XXIV Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia i XXV Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia
Dotacja: 186 750 zł oraz 187 250 zł
Projekt obejmuje kontynuację jedynego w Polsce ogólnopolskiego festiwalu spektakli teatralnych o charakterze komediowym TALIA. Festiwal ten w 2021 roku będzie świętować jubileusz 25 – lecia. 24 edycja Festiwalu będzie się składać z czterech zasadniczych części:
1. Maraton kulturalny: 24 wydarzenia w 24 godziny, będą to m.in. wystawy, prezentacje spektakli teatralnych, wydarzenia sportowe, projekcje filmów etc., w które zostaną zaangażowane wszystkie grupy wiekowe.
2. Konkurs: dwukrotna prezentacja spektakli konkursowych – 7 spektakli wyreżyserowanych przez
najpopularniejszych twórców ostatnich lat. Spektakle będą oceniane przez profesjonalne jury (aktorów, dziennikarzy, autorytety w dziedzinie teatru). Dla najlepszego przewidziano nagrodę finansową oraz statuetkę Talii oraz nagrodę publiczności
3. Imprezy towarzyszące: koncert, wystawa, spektakl teatralny, klub festiwalowy, konferencje
4. Gala finałowa – prezentacja spektaklu oraz ogłoszenie wyników
Muzyka na dachu 2020
Dotacja: 77 200 zł
Projekt powstał by w sposób szczególny ożywić piątą (plenerową) scenę Teatru Solskiego. W wyniku modernizacji budynku zaplecza technicznego teatru (2018), na jego dachu powstała kolejna scena, przystosowana do prezentacji spektakli “pod gwiazdami”. Ze względu na specyfikę miejsca projekt będzie realizowany od maja do września.
W ramach projektu teatr zaprezentuje swoje mniejsze przedstawienia muzyczne na dachu. Dla chętnych zostaną także zorganizowane warsztaty muzyczno-teatralne, podczas których uczestnicy będą pracować z opiekunami nad wybranymi utworami muzycznymi, które zostaną zaprezentowane na wspólnym finałowym koncercie.
XII Festiwal Mała Talia
Dotacja: 88 500 zł
Spektakle dla dzieci i młodzieży to istotny element działalności tarnowskiego teatru. Kilkanaście tytułów znajdujących się aktualnie w repertuarze przyciąga widzów z trzech województw małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Głównym celem tego wydarzenia jest promowanie teatru jako ważnej dziedziny sztuki poprzez prezentowanie profesjonalnej oferty artystycznej składającej się ze spektakli wysokiej jakości, nagradzanych, powstałych w ostatnich latach, wykorzystujących różnorodne środki ekspresji twórczej, także wykorzystujące nowe technologie. Prezentowane spektakle w większości będą konkursowymi i zostaną poddane ocenie dziecięco – młodzieżowego jury, które wyłoni dwa najlepsze ich zdaniem spektakle. Odbędą się także warsztaty i wystawy w teatrze i poza jego siedzibą. XII edycja Festiwalu to stworzenie młodym przestrzeni do odkrywania teatru na nowo.