Prelekcja przedpremierowa: Wy mnie jeszcze nie znacie!

27 marca 2013 roku o godz. 18.00 w Teatrze im. L. Solskiego odbędzie się premiera spektaklu “Szwejk. Na tyłach” w reżyserii Adama Walnego.

Jednym z wydarzeń towarzyszących premierze będzie prelekcja “Wy mnie jeszcze nie znacie!”. Spotkanie poprowadzi znany szwejkolog – Leszkiem Mazanem.

Będzie to niejako wprowadzenie do spektaklu o przygodach czeskiego “głupiego Honzy” czy Yossariana z amerykańskiego “Paragrafu 22”. Archetyp Dobrego Wojaka Szwejka został bowiem ulepiony z kilku autentycznych postaci – wśród nich ta najważniejsza – syn dozorcy praskiego zamtuza Józef Szwejk.

Podczas wykładu zaprezentowane zostaną również dzieje adaptacji i teatralnych przygód Dobrego Wojaka, a także wpływ pierwszego graficznego wyobrażenia postaci na owe adaptacje. Całość zakończy refleksja nt. miejsca Szwejka w obecnej polityce wewnętrznej i międzynarodowej Republiki Czeskiej.

Teatr Solskiego trafił swą premierą w obchodzone w 2013 roku rocznice: 130 urodzin i 90 śmierci genialnego czeskiego humorysty, twórcy “Szwejka” – Jarosława Haška. Obchodom (międzynarodowym) towarzyszy dyskusja: “Szwejk: tak czy nie?” oraz prezentacja dorobku liczącej sobie już prawie 50 lat nauki – szwejkologii klasycznej i praktycznej. Ta pierwsza zajmuje się ustalaniem autentyczności postaci i zdarzeń opisanych na kartach powieści, druga bada możliwości wcielanie w życie praktyczne filozofii niebieskich oczu kretyna.

Wykład 26 marca (wtorek) o godz. 18.00 na Dużej Scenie Teatru L. Solskiego w Tarnowie. Bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie Teatru im. L. Solskiego oraz do wygrania w tarnowskich mediach. Liczba miejsc ograniczona.

Dodatkowe informacje oraz rezerwacje telefoniczne – tel. 14 688 32 87 lub 784 976 026.

Załączniki