Podsumowanie sezonu 2012/2013

Sezon 2012/2013 artystom Solskiego minął pracowicie. A czy jest coś przyjemniejszego niż bycie docenianym za efekty tej pracy?

Pierwsza pochwała wygłoszona została przez krytyków biorących udział w ogólnopolskim podsumowaniu sezonu w miesięczniku „Teatr”. W kategorii NAJLEPSZY TEATR Wojciech Majcherek pisał: Zwróciłbym uwagę na teatry, które ciekawie bronią się przed niezauważeniem, jak na przykład Teatr Zagłębia w Sosnowcu czy Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie. Znamienne, że oba teatry prowadza młode dyrektorki”. Łukasz Maciejewski dodał: “Pod nową dyrekcją Eweliny Pietrowiak drugi oddech złapał zapomniany przez lata Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Do tarnowskiego teatru powrócili nie tylko widzowie, ale również dobrzy reżyserzy i ciekawi aktorzy. Najlepszym przykładem jest prapremiera “Konstelacji” Nicka Payne’a w reż. Natalii Sołtysik. 

Subiektywny spis aktorów teatralnych Jacka Sieradzkiego to coś, na co czekają wszyscy teatromani. Zofia Zoń, znana tarnowskiej publicznosci z kilku popisowych ról, znalazła się w kategorii „nadzieje”: Chyba po raz pierwszy pod słowami Wierszynina „zabierzcie ją” usłyszałem nie tylko rozpacz, ale i prawdziwy przestrach mężczyzny – tak nieokiełznana i rozdzierająca zdała się furia bólu jej Maszy, dotąd spokojnej, powściągliwej, delikatnie rozświetlonej nieoczekiwaną miłością. Miała świetny sezon w odnawiającym się pod dyrekcją Eweliny Pietrowiak tarnowskim Teatrze im. Solskiego, od owych „Trzech sióstr” poczynając przez również, choć inaczej, hamującą nadmiar uczuć Ewę z wojennego melodramatu Anny Wakulik „Bohaterowie”, przez popisowo zmienną, technicznie migotliwą rolę w polskiej prapremierze „Konstelacji” Nicka Payne, aż po fikającą koziołki i też niezwykle… namiętną owieczkę z bajki Agaty Biziuk „Babcia mówi pa, pa”. Radość gry, zmienność środków, trafność interpretacji – tylko bić brawo i patrzeć, co będzie dalej.

Hitem okazał się spektakl „Babcia mówi pa, pa”. Doceniony był już przez jury prestiżowego 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, w którego ścisłym finale znalazł się tekst dramatu autorstwa Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej. Dzięki „Babci…” Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie otrzymał także wyróżnienie Stowarzyszenia ASSITEJ za wysoki poziom artystyczny przedstawień dla dzieci i młodzieży, zwane ATESTEM – Świadectwem Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego za 2012 rok. Atesty przyznaje co roku Kapituła Atestów złożona z wybitnych krytyków, członków Zarządu PO ASSITEJ i laureatów Nagrody im. Dormana.
Wśród wyróżnień warto również wymienić Złotą Różę tygodnika TEMI, nagrodę przyznaną Ewelinie Pietrowiak, dyrektor artystycznej Tarnowskiego Teatru, za wyprowadzanie tarnowskiej sceny na prostą po kilku latach marazmu i przyciągnięcie do teatru widzów.

Na dobry początek sezonu 2013/2014 zapraszamy więc Państwa do Teatru – po pierwsze, żeby zobaczyć efekty naszej pracy, po drugie, żeby nie dopuścić do powrotu marazmu. Zapracujmy wspólnie na pozytywne opinie w przyszłym roku. W końcu teatr nie istnieje bez Państwa – bez Widzów.

Zespół Teatru im. Solskiego w Tarnowie

Załączniki