Na prapremierę “Grażyny” NA PRAPREMIERĘ za 250 groszy

W sobotę 23 maja o godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie prapremiera “Grażyny” Adama Mickiewicza w reżyserii Radosława Rychcika. 

Grażyna nie będzie szablonową adaptacją.

Jak mówi Radosław Rychcik w wywiadzie dla “Kulis Solskiego” – Grażyna opowiada historię litewską z XIV w. na temat niemalże bratobójczej wojny, którą chce wywołać Litawor pomiędzy Litwinami. Na pomoc w tej walce postanawia zawołać Krzyżaków. Zatem Grażyna jest absolutną antynomią Heleny Trojańskiej, która przyczynia się do wybuchu wojny. Grażyna jest postacią, która łączy braci, żeby wspólnie zwrócili się przeciwko wrogowi. Utwór ten traktuje o wygranej bitwie z naszym najbliższym sąsiadem, czyli z Niemcami. Opowiada więc o zwycięstwie. Bo żeby nauczyć się wygrywać i zdobyć tzw. mentalność zwycięzców musimy oglądać sceny, które nam to obrazują. To istotna zmiana perspektywy.

Przypomnijmy – Radosław Rychcik zdobył Paszport Polityki w kategorii Teatr za spektakl “Dziady” Adama Mickiewicza, które wyreżyserował w Teatrze Nowym w Poznaniu.

Data prapremiery została wybrana nieprzypadkowo. 23 maja to dzień, który stanie się Dniem Teatru Publicznego. W wielu teatrach w Polsce zostaną zagrane spektakle z biletami w specjalnej cenie. To powszechna, ogólnopolska akcja umożliwiająca każdej osobie w Polsce zakupu biletu do teatru za symboliczne 250 gr.

Projekty „Bilet za 250 groszy” jest realizowany w ramach obchodów jubileuszu „250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE”, a finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koordynatorem projektu jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Bilety na prapremierę “Grażyny” można rezerwować od 11 maja w kasach biletowych Solskiego.

Prapremiera 23 maja 2015 r., godz. 19.00, Duża Scena. Kolejne spektakle: 24, 27, 28, 29 maja o godz. 19.00.

Dodatkowe informacje oraz rezerwacje telefoniczne na spektakle popremierowe – tel. 14 688 32 87.
Bilety na spektakl można zakupić przez Internet – https://ekobilet.pl/tarnowski-teatr/grayna-9736 

Załączniki