Mała Talia zakończona

Za nami ósma edycja Festiwalu Spektakli dla Dzieci Mała Talia. W organizowanym przez tarnowską scenę wydarzeniu, udział wzięło ponad pięć tysięcy osób z Tarnowa i okolic, a także województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. W ciągu blisko trzech tygodni najmłodsi miłośnicy teatru, obejrzeli trzynaście spektakli, uczestniczyli w warsztatach, grze miejskiej oraz happeningu.

W miniony piątek na deskach Solskiego odbyły się ostatnie prezentacje w ramach ósmej edycji Małej Talii, która okazała się wielkim sukcesem dla tarnowskiej sceny. Przez trzy tygodnie, od 20 listopada do 9 grudnia, ponad pięć tysięcy dzieci i młodzieży uczestniczyło w blisko trzydziestu wydarzeniach teatralnych. Największą popularnością cieszyły się spektakle konkursowe, wśród których znalazły się produkcje Solskiego („Pinokio”, „Mały książę”, „Tajemniczy ogród”) oraz teatrów: Lalek z Rabki Zdrój („Tomcio Paluszek”) i Lalki i Aktora Kubuś z Kielc („Przygody Koziołka Matołka”).

Po raz pierwszy w ośmioletniej historii festiwalu, odbyło się głosowanie publiczności. Oddając głos najmłodszym wzorowaliśmy się na jesiennym festiwalu Talia. Podobnie jak wśród dorosłych, ta forma zabawy, spotkała się z dużym zainteresowaniem, a dzieci z radością dzieliły się swoimi wrażeniami – mówi Rafał Balawejder, dyrektor teatru.

Mimo, że pamiątkowe statuetki trafiły do wszystkich zespołów, to decyzją dzieci wygrał tarnowski „Pinokio”, którego kolejne prezentacje dopiero wiosną.

Nie zabrakło imprez otwartych dla całych rodzin, były to m.in.: gra miejska oraz happening. Do współpracy zaproszono amatorskie grupy teatralne (KAGAMI z SP nr 8 w Tarnowie, Teatr TUP), zorganizowano warsztaty tematyczne ( scenograficzne, aktorskie i z emisji głosu) oraz reżyserskie dla dorosłych. Festiwalowi towarzyszyła wystawa „Bajkowy świat teatru”, przygotowana przez uczestników konkursu plastycznego.  W tym roku, wyjątkowo, impreza odbyła się w grudniu, dzięki czemu małych teatromanów odwiedził Święty Mikołaj. 

Na kolejną, dziewiątą Małą Talię, zapraszamy w czerwcu, czyli już za pół roku. A festiwal, planujemy otworzyć nowym familijnym spektaklem– zachęca Karolina Białas.

Festiwal Mała Talia dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Budżetu Miasta Tarnowa