LABIRYNTY. Bóg. Honor. Emigracja – Prapremiera w tarnowskim teatrze

27 lutego prapremiera spektaklu LABIRYNTY. Bóg. Honor. Emigracja na podstawie tekstu Mikity Valadzko, w reżyserii Zmicera Chartkou, pochodzących z Białorusi.

Wszyscy znamy powiedzenie: „wszędzie dobrze gdzie nas nie ma”, każdy chyba kiedyś marzył o tym, by wyjechać gdzieś, gdzie jest ciepło, gdzieś, gdzie nie ma podatków, gdzieś, gdzie są wysokie zarobki i wspaniałe wsparcie socjalne. Ale jak często zastanawiamy się nad losem ludzi, którzy MUSZĄ opuścić swój kraj, spakować całe życie do walizki i szukać dla siebie nowego miejsca. Ile czasu poświęcamy na rozmyślanie o tym jak czuje się człowiek, który próbuje odnaleźć się w innej kulturze, obcej, gdzie inny jest nie tylko język i warunki pogodowe, ale też sposób myślenia, okazywanie emocji, a czasem nawet system wartości.

W spektaklu mamy dwa główne wątki. Pierwszy, to miłość polskiej dziennikarki Kici i rosyjskiego hackera Fajtera. Drugi dotyczy historii osób, które przemieszczają się do innych państw. Inspiracją do napisania tekstu były rzeczywiste wydarzenia związane z migracją, z ostatnich lat – mówi dramaturg Mikita Valadzko

Podczas pracy nad spektaklem próbowaliśmy zbadać gdzie w człowieku leży źródło agresji: jaki wpływ na jej rozwój mają media. Na ile naszym życiem steruje Natura, na ile kultura. Spektakl jest formalny. Mamy nadzieję, że udało nam się stworzyć coś, co ludzie lubiący porządek i klasyfikację umieściliby gdzieś pomiędzy kreskówką, komiksem i teatrem. Zbudowaliśmy dla widza labirynt i chcemy zaprosić go do środka, by mógł znaleźć swoją drogę – mówi reżyser Zmicer Chartkou Chcemy zainicjować dyskusję na temat migracji. Nie przedstawiamy jednoznacznej tezy a zderzenie światopoglądów – dodaje.

Okazją do rozmowy będzie PREMIERA OTWARTA spektaklu LABIRYNTY Bóg. Honor. Emigracja w piątek 4 marca, o godz. 18:00. Po pokazie spektaklu odbędzie się spotkanie z aktorami oraz twórcami.

Dramaturg Mikita Valadzko urodzony w Mińsku (Białoruś). Studiował biologię na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym. Student PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Uczestnik Białoruskiego Swobodnego Teatru (dramatopisarz, aktor). Jako reżyser zadebiutował spektaklem “Wszystkie misie lubią miód” w Teatrze Nowym w Krakowie.

Reżyser Zmicier Chartkou (Białoruś). Urodził się w mieście Zhodzina na Białorusi. Rozpoczął studia reżyserskie na Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk w Mińsku, ale był skreślony z listy studentów z powodów politycznego. Studiował reżyserię na PWST w Krakowie. Obecnym miejscem zamieszkania jest Berlin. Ostatnie wyreżyserowane przedstawienie to „Idiota” wg. F. Dostojewskiego w Teatrze Odwróconym w Krakowie.

Evgeniy Korniag – reżyser, choreograf, instruktor teatralny, kierownik niezależnego teatru Korniag THEATRE z Mińska. Licznie nagradzany zarówno na Białorusi jak i za granicą. W 2005 roku ukończył Białoruską Państwową Akademię Sztuki na wydziale aktorskim teatru lalek. W 2011 roku ukończył studia podyplomowe na uczelni Szkoła-Studio Niemirowicza-Danczenki przy Moskiewskim Akademickim Teatrze Artystycznym im. A.P. Czechowa.

Dasha Zaichanka (1989, Pinsk, Białoruś). Dizajner graficzny i ilustrator. Żyje i studiuje w Austrii. Zwycięzca lokalnych i międzynarodowych konkursów dizajnerów. www.dashaza.com
 
Tania Skryhanava (Białoruś, Czechy) Urodziła się na Białorusi. Reżyser animacji i motion graphics. Uczestnik międzynarodowych festiwali animacyjnych i wideoart:
AnimaSyros 7.0 (Siros, Grecja), Kinoproba XI (Jekaterynburg, Rosja), TOFUZI 2014 (Batumi, Gruzja), 10th Early bird (Sofia, Bułgaria), Primaanima 2014 (Budapeszt, Węgry), PISAF 2014 (Puczchon, Korea), Multimatograf 10 (Wologda, Rosja), International Festival of Videoart/(id)artfest 2015 (Bedforde-del-Chianti, Włochy), 11th Athens Digital Arts Festival (Ateny, Grecja).
Edukacja: Bachelor’s degree sztuk audiowizulanych (Litwa). Bachelor’s degree animacji i sztuk interaktywnych (Czechy)

W spektaklu występuje: Matylda Baczyńska, Ewa Sąsiadek, Tomasz Piasecki, Radosław Sołtys (gościnnie) oraz Karol Śmiałek.

Prapremiera: 27 lutego, godz. 19:00 SCENA UNDERGROUND

Kolejne przedstawienia: 28.02, godz. 19:00 oraz 2, 3, 4 marca, godz. 19:00

Spektakl dla widzów dorosłych.

Bilety na PREMIERĘ OTWARTĄ 4 marca w cenie 10 zł od osoby, na hasło LABIRYNTY.
Rezerwacje w Biurze Promocji i Organizacji Widowni: tel. 14 688 32 87 lub 784 976 025

Zapraszamy!