Jubileuszowa TALIA

Już od 9 do 18 września, Tarnów po raz dwudziesty stanie się Polską stolicą komedii. A to za sprawą kolejnej, jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia.

Dwadzieścia lat temu Andrzej Pacuła (pomysłodawca festiwalu) wraz z Piotrem Filipem – z Wydziału Kultury, z aprobatą władz miejskich, ministerialnych oraz posłów rozpoczęli przygotowania do pierwszego przeglądu spektakli komediowych. Wtedy nikt z nich, nie sądził, że Talia będzie świętować swoje 20-te urodziny i będzie jednym z ważniejszych festiwali teatralnych w Polsce. W ciągu tych kilkudziesięciu lat wiele się zmieniało, na tarnowskich deskach zaprezentowano setki przedstawień, wystąpiło tysiące aktorów i muzyków. Jednak formuła Festiwalu pozostała bez zmian. Nadal jest to konkurs najlepszych i najciekawszych spektakli komediowych z całej Polski, który przyciąga do Tarnowa wiele znanych autorytetów teatralnych.


W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, w tarnowskim teatrze (i nie tylko) czeka na widzów mnóstwo atrakcji. I tak w ciągu dziesięciu dni na tarnowskich scenach zobaczymy aż dziewięć spektakli konkursowych, prezentowanych przez teatry z Krakowa, Warszawy, Katowic czy Lublina. Na początek zespół Solskiego, w prapremierowym tekście Mateusza Pakuły „Havel-Man albo Vaclav Havel i spisek czasoskoczków”, w reżyserii Evy Rysovej. W ciągu kolejnych dni zobaczymy, m.in.: Paulinę Holtz i Edwarda Linde-Lubaszenko w spektaklu „Wychowanka” A.Fredry w reż. M. Zadary z Warszawy, spektakl „Herosi transformacji i miecz Chrobrego” z Teatru Pożar w Burdelu. Z klasyki: „Ożenek” Teatru Śląskiego w Katowicach oraz niekoniecznie w klasycznym wydaniu „Poskromienie złośnicy” Teatru Bagatela. Awangardowo i refleksyjnie zapowiada się „Tata ma kota (albo poczytaj mi tato)” Sceny Prapremier InVitro z Lublina, czy „Kowboj Parówka” Łaźni Nowej z Krakowa. Zaś krakowski KTO zafunduje nam historię z nutką grozy w spektaklu „Teatr Telewizji. Komedia sensacyjna”, a „Sarenki” z Teatru Ludowego w Krakowie będą miło spędzonym wieczorem w towarzystwie czterech nieudaczników. Wszystkie spektakle konkursowe powalczą o nagrodę Grand Prix festiwalu i statuetkę tarnowskiej Talii, a przyzna je jury w składzie: Barbara Wrzesińsa, Kalina Zalewska, Łukasz Gajdzis i Marcin Hycnar. Także widzowie wybiorą ich zdaniem najciekawszy spektakl, w swoim głosowaniu.

Proszę Was – Drodzy Widzowie – by zabierać na spektakle radość spotkania i otwartość na prezentowane style, techniki i gatunki komediowe. Z takim nastawieniem uda się nam dostrzec to, co w teatrze najważniejsze: to niewyobrażalne, a jednak istniejące, miejsce na styku aktorów i widzów, gdzie rodzą się czyste emocje. A z nich uśmiech, wesołość, refleksja, zastanowienie. Szansa stania się jeszcze bardziej człowiekiem. Homo ludens. –  mówi Rafał Balawejder, dyrektor Teatru im. L. Solskiego, organizator festiwalu.

Festiwal, to także liczne imprezy towarzyszące, do tych najważniejszych należy zaliczyć: koncert Stanisławy Celińskiej „Atramentowa” oraz imprezy plenerowe: na placu dawnej „Kapłanówki” „Rycerz nieistniejący” Teatru im. W. Siemaszkowej z Rzeszowa, czy na tarnowskim Rynku niezwykłe show „Wanted” włoskiej grupy  eVenti Verticali. Zaś na zakończenie festiwalu, które odbędzie się w Centrum Sztuki Mościce zobaczymy m.in.: Darię Widawską, Dominikę Ostałowską czy Alana Andersza w spektaklu „Hawaje, czyli przygody siostry Jane” z Teatru Capitol w Warszawie.

Szczegółowy program na stronie www.teatr.tarnow.pl Informacje o biletach pod nr tel. 14 6883287 lub 784976025

Festiwal dofinansowany z budżetu Miasta Tarnowa, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz sponsorów: Grupę Azoty (Partner Główny), Tikkurilę Polska S.A.,  Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A., Firmę Roleski (Sponsorzy nagród indywidualnych). Festiwal pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Gazetka festiwalowa “4 strony Talii” nr 1 

http://www.teatr.tarnow.pl/files/4%20STRONY%20TALII%202016%20NR%201.pdf

 GAzetka festiwalowa “4 strony Talii” nr 2

http://www.teatr.tarnow.pl/files/4%20STRONY%20TALII%202016%20nr%202.pdf