Dzień Teatru Publicznego w Polsce

Z okazji Dnia Teatru Publicznego w Polsce udostępniliśmy on-line sztukę “Grażyna” Adama Mickiewicza oraz przygotowaliśmy dla Państwa nagranie z aktorami w rolach głównych, nawiązujące do spektaklu “Balladyna” Juliusza Słowackiego. Spektakl ten planowaliśmy zagrać 16 maja, w ramach akcji “Bilety za grosze”.

Pomysł akcji “Bilet do teatru za grosze” zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie istnienia. Majowe wydarzenie, w które zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych z całej Polski, było jednym z najważniejszych punktów obchodów. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania “Balladyna”#czekamy”, w którym wystąpili dyrektor artystyczny Marcin Hycnar oraz aktorzy: Matylda Baczyńska, Marta Dylewska, Dominika Markuszewska, Kinga Piąty, Ewa Sąsiadek, Monika Wenta, Maciej Babicz, Aleksander Fiałek, Fabian Kocięcki, Filip Kowalczyk, Stefan Krzysztofiak, Ireneusz Pastuszak, Tomasz Piasecki, Kamil Urban, Tomasz Wiśniewski.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=Rq6Sp7MjsBM

Polecamy obejrzenie spektaklu “Grażyna” na podstawie tekstu Adama Mickiewicza w reżyserii Radosława Rychcika, który miał u nas prapremierę 23 maja 2015 roku.

Link do spektaklu: https://youtu.be/WqO3FwwRZ6Y

W Grażynie Adama Mickiewicza, tak samo jak w przypadku Balladyny Juliusza Słowackiego, najbardziej interesuje nas imię głównej bohaterki. To imię również jest autorską kompozycją Mickiewicza i powstało z połączenia litewskiegio “grazi” – “piękna” z polskim formantem “–ant”.

Grażyna Mickiewicza zatem to historia kobiety, która walczy i to walczy w sensie dosłownym. W rycerskim przebraniu męża bierze udział w bitwie z Krzyżakami.  Grażyna, czyli “piękna księżna” to “niewiasta z wdzięków i bohater z ducha”.

Spektakl “Grażyna” został wybrany spośród 83 przedstawień i otrzymał III miejsce w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej “KLASYKA ŻYWA”. Radosław Rychcik otrzymał nagrodę w dziedzinie reżyserii.

W spektaklu wystąpili: Karolina Gibki, Dominika Markuszewska, Ewa Sąsiadek, Aleksander Fiałek, Jerzy Pal, Tomasz Piasecki, Tomasz Wiśniewski, gościnnie: Martin Bogdan, Kamil Górecki, Jakub Kania, Jan Mikulski, Piotr Prus, Radomir Rospondek, Maksymilian Strychała, Karol Śmiałek, Aleksander Tomasik, oraz Tarnowski Chór GOS.PL

Organizatorami Dnia Teatru Publicznego są: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja “Bilet do teatru za 350 groszy” finansowana jest z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.