Derby artystyczne 2016

Wystawa „Wewnętrzne światy“, będąca prezentacją malarstwa Ryszarda Rosińskiego przygotowana została jako autorska wystawa towarzysząca w ramach III edycji Międzyregionalnego Programu p.n. „Derby Artystyczne – Śląsk & Małopolska i województwa ościenne“.

Na wystawie prezentowane są prace z nurtu surrealizmu, ocierające się o klimaty fantastyki,  nawiązujące też do spraw dotyczących współczesnej cywilizacji.

Ryszard Rosiński urodzony w Skarżysku Kamiennej. gdzie mieszka i tworzy to indywidualista, który porzucił sztywne kanony uczelni i rozpoczął działalność jako artysta niezależny. Być może dzięki temu jego nieskażone malarstwo wyróżnia się oryginalnością i świeżością. Nie jest zwolennikiem hasła “sztuka dla sztuki”. A perfekcyjny warsztat nie przesłania głębokich przemyślanych treści, tworząc specyficzny nastrój niepokojącej melancholii, ubranej w statyczną formę.

Artysta dotychczasowymi wystawami przyzwyczaił swoich odbiorców do obrazów surrealistycznych, w mrocznym psychodelicznym klimacie. . Jego twórczość nawiązuje – właśnie poprzez symbole i elementy kosmicznej wręcz fantastyki – do podstawowych problemów jednostki ludzkiej i współczesnej cywilizacji z jej licznymi zagrożeniami. Poza głównym nurtem swojej twórczości z powodzeniem uprawia również malarstwo pejzażowe.

Jest to już druga wystawa Programu, jaka prezentowana jest w Teatrze Solskiego, pierwsza pokazywana była w 2015 roku. Zorganizowana została w Tarnowie przez Centrum Art-Plus – Biuro Organizacyjne Programu i Teatr Solskiego.

Derby Artystyczne to Program realizowany od 2014 roku w ramach Projektu „Integracja Sztuki” przez Centrum Art-Plus w Krakowie. Celem Programu jest prezentacja dorobku twórczego artystów z dwóch regionów – Śląska i Małopolski oraz z innych rejonów Polski, jak też integracja środowisk artystycznych.

Zapraszamy od 10 do 30 listopada 2016. 

Strona informacyjna Programu:   www.art-plus.info/derby

Spot filmowy http://www.art-plus.info/derby/film-tarnow_11.16.htm

Finisaż wystawy 27 listopada godz. 20.00 

Załączniki