Derby Artystyczne 2015 we Foyer Teatru

Program “Derby Artystyczne” powstał w 2014 roku w ramach Projektu “Integracja Sztuki”
z inicjatywy Centrum Art-Plus w Krakowie i związanych z tą jednostką animatorów kultury, artystów. Bezpośrednim impulsem do podjęcia prac nad programem i pierwszą międzyregionalną wystawą, były dwie wystawy które odbyły się w Krakowie na początku 2014 roku, w których udział wzięło kilkudziesięciu autorów. Był to pierwszy krok do integracji środowiska artystycznego, do integracji sztuki.

Po wielu miesiącach pracy, “Derby Artystyczne1 2014” – Śląsk & Małopolska wystartowały
22 sierpnia na Śląsku, w Pałacu w Nakle Śląskim, gdzie 3-dniowa przedpremierowa wystawa
i spotkanie artystów zainaugurowały Program. Kolejne wystawy odbyły się w Czeladzi, Mysłowicach, Wojniczu i Krakowie.

Na głównych wystawach w obu województwach pokazano – w Czeladzi 345 prac, w Krakowie 380 prac, łącznie 91 autorów. Na podsumowanie Derbów 2014, od kwietnia do czerwca 2015 roku zorganizowana została wystawa “Top-Art”, na której zaprezentowano około 120 najciekawszych prac, a pokazana została w Trzebini, Chrzanowie, Kętach, Łodygowicach, Czerwionce-Leszczynach i Rybniku. Derby Artystyczne’ 2015 zainaugurowane zostały w dniu 10 września br wystawą przedpremierową w Świętochłowicach. Po 10-dniowej ekspozycji przedpremierowej wybranych prac, główna prezentacja w województwie śląskim została pokazana w Muzeum Miejskim w Siemianowicach śląskich, gdzie odbyła się główna wystawa, oraz w galerii Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (CINiBA) w Katowicach, gdzie odbyła się wystawa towarzysząca głównej wystawie na Śląsku. Dodatkowo odbyły się wystawy towarzyszące w Domu Kultury w Gostyniu w Gminie Wyry oraz w Sosnowcu w sali widowiskowo-koncertowej “Muza”. Ponadto autorskie wystawy towarzyszące prac artystów biorących udział w tegorocznych Derbach, zaprezentowano w 2-ch galeriach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach oraz galerii Miejskiego Domu Kultury “Szopienice-Giszowiec” w Katowicach. Od 25 września do 15 listopada zaplanowano prezentację wystawy Derbów Artystycznych w województwie małopolskim.

Główna wystawa prezentowana jest w dwóch miejscach – w Centrum Paderewskiego w Dworku
w Kąśnej Dolnej oraz w Teatrze Solskiego w Tarnowie do 11 listopada 2015 roku. Wystawy towarzyszące prezentowane są w Centrum Kultury i Promocji w Ciężkowicach oraz galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie-Mościcach. Po zakończeniu wystaw Derbów’ 2015, zaplanowano kolejną edycję wystawy “Top-Art”, na której ponownie pokazane będą wybrane , najciekawsze prace z tegorocznych Derbów Artystycznych.  Wystawa planowana jest w wybranych miastach w I-szym kwartale 2016 roku.

Aktualnie w Teatrze prezentowana jest wystawa 26 prac w ramach głównej wystawy Programu
w woj. małopolskim.

Swoje prace prezentują Goście: Jan Norbert Dubrowin, Damian Lechoszest, Dariusz Ślusarski, przedstawiciele województw biorących udział w Programie: Renata Brzozowska, Ryszard Kalamarz, Kaźmierczak Halina, Pola Minster, Barbara Rabiega, Ryszard Rosiński, Andrzej Sznejweis oraz Robert Bareja, Adam Czech, Edward Duda, Bogdan Gorczyca, Wolfgang Hofer, Michał Kwarciak, Anna Lewińska, Maria Posłuszna, Barbara Zysk-Leśniak. –

Strona Programu:www.art-plus.info/derby