„Babcia mówi pa pa” na inaugurację Małej Talii

Od 26 maja do 11 czerwca będzie trwał IV Festiwal Spektakli Dziecięcych Mała Talia organizowany przez Tarnowski Teatr. Kilkaset dzieci z Tarnowa i okolic będzie miało okazję zobaczyć cztery bajki, które będą prezentowane zarówno na Dużej Scenie teatru jak i w pobliskich miejscowościach.

Na początek prapremiera spektaklu „Babcia mówi pa pa” w reżyserii Agaty Biziuk. Reżyserka spektaklu wraz z Agnieszką Makowską napisały tę sztukę specjalnie dla Tarnowskiego Teatru. – Od początku wiedziałam, że nasza premiera na Małą Talię powinna być nowoczesnym spektaklem dla dzieci, który zachęci małych Tarnowian do wizyt w teatrze, pokaże, jak duże jest w teatrze znaczenie wyobraźni i dobrego tekstu. A ten – autorstwa Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej- jest świetny, mądry, pełen humoru i przede wszystkim szanujący młodego widza, rozumiejący jego potrzeby. Podglądam próby i wiem, że będzie to duża produkcja, nad którą pracuje mnóstwo osób- choreograf, scenograf, muzycy (trzyosobowy zespół będzie występował na żywo!). Bez wątpliwości – będzie to nasza superprodukcja – mówi Ewelina Pietrowiak dyrektor artystyczna Solskiego.

IV edycja Festiwalu odbywa się w ramach projektu Cztery Talie Roku, dlatego też spektakle prezentowane są nie tylko na deskach Solskiego, ale również w ośrodkach kultury mniejszych miejscowości ,tak by teatr „dotarł” do jak najszerszej młodej publiczności. Podczas ponad dwutygodniowego Festiwalu najmłodsi będą mogli obejrzeć cztery spektakle prezentowane na Dużej Scenie Solskiego oraz w Bochni, Brzesku i Szczucinie.

Zobacz szczegółowy program Małej Talii www.teatr.tarnow.pl

Nie zawiodą się także sympatycy tarnowskiego amatorskiego Teatru Tuptusie bowiem właśnie z myślą o nich przygotowany został wieczór teatralny pod nazwą „Tuptusie dzieciom”. Również ubiegłoroczna produkcja Tarnowskiego Teatru, „Mały książę” po raz kolejny przypomni najmłodszym o miłości, przyjaźni i odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Podobnie jak w poprzednich edycjach formuła Festiwalu MAŁA TALIA zakłada ocenę każdego ze spektakli przez mieszane jury: dziecko oraz osobę dorosłą. Pamiątkowe nagrody-statuetki zostały przygotowane przez uczniów z Zespołu Szkół Plastycznych pod opieką Piotra Burdzyńskiego.

A już 26 maja prapremiera spektaklu „Babcia mówi pa pa”, historia o tym jak poradzić sobie z odejściem osoby, która rozumiała nas w pół słowa? Jak odnaleźć babcię, która pewnego dnia po prostu znika- i ani rodzice, ani zabawki nie są w stanie powiedzieć, co się stało? Czy Krzyś odnajdzie babcię? Czy rodzice staną na wysokości zadania i zmierzą się z tym, że babcia „powiedziała papa”? I co do tego wszystkiego ma Komandos, Miś, Owieczka i Lalka…?

„BABCIA MÓWI PA PA”

Reżyseria: Agata Biziuk
Tekst: Agata Biziuk, Agnieszka Makowska
Muzyka: Piotr Klimek
Teksty piosenek: Malina Prześluga
Scenografia: Katarzyna Proniewska -Mazurek
Współpraca scenograficzna: Agnieszka Kaczyńska
Choreografia: Anita Podkowa-Brańka
Animacje: Katarzyna Proniewska-Mazurek, Michał Sapieha
Asystent reżysera: Zofia Zoń

Obsada:
Babcia – Jolanta Januszówna
Krzyś – Piotr Hudziak
Mama, Zuza – Ewa Sąsiadek
Komandos – Kamil Urban
Stróż – Tomasz Wiśniewski
Tata, Robert – Jerzy Pal
Owca, Super babcia – Zofia Zoń
Lalka, Czas – Kinga Piąty
Pierrot, Przewodnik – Aleksander Fiałek (gościnnie)
Miś – Mariusz Szaforz

oraz zespół muzyczny w składzie: Paulina Ostrowska, Patrycja Sobczyk, Miłosz Potoczny, Mikołaj Słowik, Maciej Marcinkiewicz

Prapremiera: 26.05.2012 r. Duża Scena

Program Małej Talii uzupełnią: “Calineczka” Marty Guśniowskiej (Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku Białej), “Robale” Agaty Biziuk (Teatr Lalki i Aktora „KUBUŚ” w Kielcach), “Kot w butach” Ireneusza Maciejewskiego (Teatr Lalek “Rabcio” w Rabce Zdrój)

IV Festiwal Spektakli dla Dzieci MAŁA TALIA odbywa się w ramach Projektu Cztery TALIE roku, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Załączniki