konferencja prasowa po lewej młoda aktorka dyrektor artystyczna po prawej młody reżyser przed nimi stoi stolik z kilkoma mikrofonami

Zostań autorem plakatu do spektaklu “Lekkość”

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zaprasza uczniów, studentów i absolwentów szkół oraz uczelni plastycznych do wzięcia udziału w konkursie na wykonanie plakatu do nowej premiery dla młodzieży “Lekkość”.

Szanowni Twórcy (i Twórczynie) Obrazów,

Ołtarz Wita Stwosza, który możecie zobaczyć w niedalekim Krakowie, był kiedyś otwierany tylko w wyjątkowe dni i od święta. Wierni mogli więc oglądać wyłącznie sceny drzwi zamkniętych, jednak jak napisał odwiedzający świątynię poeta „Czuje się je (sceny), podskórnie, jakoby sam fakt ich istnienia dopełniał nam tą historię o głębię tych rozdziałów niewidocznych”.

Takim niewidocznym rewersem spektaklu są dla mnie plakaty. Pozornie oddzielone, i często niezwiązane z tematem spektaklu, bardzo często są powodem, dla którego w ogóle wybieram się do teatru albo kina. Ich styl pomaga mi spektakl zrozumieć i spojrzeć na niego w zupełnie inny sposób.

Tworzymy spektakl oparty o historię osoby młodej, poszukującej swojego miejsca w szalonej rzeczywistości, uznaliśmy więc, że fantastycznie byłoby gdyby plakat zaprojektowali młodzi ludzie właśnie, dodając swoje spojrzenie na temat, który przedstawimy.

Zapraszamy Was więc na próby, ale żeby było fair podrzucam kilka haseł wokół, których konstruujemy naszą sceniczną rzeczywistość:

ŚWINKA MORSKA

PAMIĘTNIK

BUT

PUDEŁKO

WYJŚCIE Z DOMU

P.S.

Oczywiście Poetę i jego cytat zmyśliłem. Coś podobnego powiedziała mi kiedyś babcia, w sposób dużo mniej romantyczny i zdecydowanie bardziej prozaiczny „No, spóźniliśmy się… szkoda, że ich nie widać, ale dobrze, że są to przynajmniej jak nie oko to się dusza ucieszy, no a my nie jesteśmy głodni”. Babcia nie odniosła sukcesu w poezji (nie próbowała), więc nie ma jak jej cytować.

Wiktor Stypa

1. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest zaprojektowanie plakatu nadchodzącej premiery – Lekkość w reżyserii oraz autorstwa Anny Siek i Wiktora Stypy z uwzględnieniem haseł podanych przez reżysera.

2. Autor zwycięskiego projektu otrzyma honorarium autorskie do plakatu “Lekkość”.

3. Autor zwycięskiego projektu będzie miał możliwość zaprojektowania plakatu do jednej z premier w sezonie artystycznym 2023/2024.

4. Wybrane propozycje plakatów zostaną zaprezentowane na wystawie w foyer teatru.

5. Prace prosimy wysyłać na adres: sekretariat@teatr.tarnow.pl w formacie pdf lub jej zdjęcie w formacie jpg do dnia 16 maja 2023. Wiadomość musi zawierać dane kontaktowe (imię i nazwisko oraz numer telefonu).
6. Ostateczny kształt plakatu powstanie w porozumieniu z dyrekcją teatru.

7. Organizator zastrzega sobie prawo do niewyłonienia zwycięzcy.

Załączniki