na brązowym tle plakat po prawej jest lalka imitująca niemowlaka po lewej stronie napis Andrzej dudziński sekretne życie przedmiotów

Wystawa Andrzeja Dudzińskiego “sekretne życie przedmiotów. Asamblaże”

Zapraszamy na wystawę Andrzeja Dudzińskiego „Sekretne życie przedmiotów. Asamblaże”.

Otwarcie wystawy z udziałem Artysty w piątek 25.06, g. 18:30, foyer Teatru, wstęp wolny.

Wystawę w witrynach można oglądać od 26.06 do 31.08.2021 r.

Asamblaże będą prezentowane w wielu miejscach w Tarnowie, w instytucjach kultury i miejskich witrynach. Zapraszamy wakacyjnie do miejskich spacerów szlakiem asamblaży „Dudiego”.

Lokalizacje:
Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, ul. Mickiewicza 4 – główna część wystawy
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Krakowska 4 – witryna
Tarnowskie Centrum Kultury, Rynek 5
Kino Marzenie, ul. Staszica 4
Amfiteatr Cafe, ul. Kopernika 2
Biuro Wystaw Artystycznych – oddział w budynku Dworca PKP, Pl. Dworcowy 4
Galeria „Aniołowo”, ul. Żydowska 2
Witryna, Rynek 4
Cukiernia Kudelski, ul. Krakowska 1
Witryna, ul. Wałowa 37
Witryna, ul. Bernardyńska 8

Według słynnej dewizy Leonarda da Vinci, w każdej plamie na murze dostrzec można „głowy ludzkie, rozmaite zwierzęta, bitwy, skały, morza, chmury, lasy i inne podobne rzeczy”. Aby w dobrze znanym kształcie otaczającego nas świata dopatrzyć się fragmentów innej rzeczywistości, konkret musi przez chwilę stać się dla nas abstrakcją, wolną
od wszelkich skojarzeń. Tą ścieżką podąża niewątpliwie Andrzej Dudziński, tworząc (…) rodzaj efemerycznego szkicownika, łączącego taszystowski gest malarza z czujną obserwacją codzienności w jej drobnych, ale niezwykłych przejawach. Intermedialne działania Dudzińskiego ujawniają zarówno temperament zbieracza osobliwości, niepokornego surrealisty, jak i konceptualisty (…). Wyrwane z kontekstu fragmenty miejsc, słów i zdarzeń zdają się układać w nowe komunikaty, dowodząc zarazem, iż granica między tym co uważamy za „artystyczną” i „nieartystyczną” sferę życia, jest bardzo cienka. (…) Andrzej Dudziński jako miejski flaneur i nieortodoksyjny kolekcjoner widoków, rozsadza sztywne ramy kategorialnej przynależności napotkanych obiektów. Jego (…) asamblaże i książki utrzymane w duchu silva rerum – stanowią współczesną emanację idei dawnych gabinetów osobliwości. Nowożytne wunderkamery, jako obrazy „świata w miniaturze”, z założenia sprzyjały przenikaniu się różnorodnych dziedzin poznania.

Jakub Woynarowski

Andrzej Dudziński, pseudonim „Dudi” (ur. 1945) – rysownik, grafik, malarz, fotografik.
Studiował architekturę na Politechnice Gdańskiej, następnie architekturę wnętrz i grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Został absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jako rysownik debiutował w 1970 roku na łamach „Szpilek”. Pseudonim „Dudi” wywodzi się od cyklu rysunków przedstawiających wymyślonego przez siebie ptaka. Swoje prace zamieszczał również w takich pismach jak „Polska”, „Polityka”, „Kultura”, „Ty i Ja” i „Tygodnik Powszechny”. W 1977 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, od 1980 zamieszkując w Nowym Jorku. Po latach zamieszkał na stałe w Warszawie.
Współpracował z wieloma czasopismami amerykańskimi – „The Atlantic Monthly”, „The Boston Globe”, „Newsweek”, „The New York Times”, „Playboy”, „Rolling Stone”, „Time”, „Vanity Fair” i „The Washington Post”. Wykonywał też prace na zamówienie wielu przedsiębiorstw – AT&T, Deutsche Telekom, IBM, Royal Bank of Scotland, a także dla PBS, przedsiębiorstwa badania rynku i opinii. W latach 1982–1990 wykładał w Parsons School of Design w Nowym Jorku. W dorobku ma kilkadziesiąt indywidualnych wystaw swoich prac, m.in. w Berlinie, Düsseldorfie, Genewie, Lipsku, Pradze, Tokio, Waszyngtonie i licznych miastach Polski. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej (2012). W 2001 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela Sopotu – miasta, w którym się urodził. Jest mężem pisarki Magdy Dygat. Wraz z żoną jest autorem książki „Mały alfabet Magdy i Andrzeja Dudzińskich” (Wyd. Literackie, Kraków 2009).
Artysta jest zaprzyjaźniony z Tarnowem. Wielokrotnie prezentował w mieście swoją twórczość, a także wspólnie
z żoną Magdą Dygat zapraszali do Tarnowa licznych gości, m.in. Janusza Głowackiego, Krzysztofa Kowalewskiego, Wojciecha Pszoniaka; by spotykać tarnowską publiczność z osobowościami polskiej kultury.

Wystawa przygotowana we współpracy Instytucji Kultury Miasta Tarnowa: Biura Wystaw Artystycznych, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Tarnowskiego Centrum Kultury, Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie i Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa.

Załączniki