Zdjęcie trzech kobiet w blond perukach i jeden mężczyzna przebrany w spódnicę i blond peruce

Muzyczne “Heroiny” o kobietach w polskiej historii

Teatr Solskiego zaprasza na tragikomiczny spektakl muzyczny na podstawie tekstu i w reżyserii Agaty Biziuk. Wracamy do prezentacji tego spektaklu po dwuletniej przerwie proponując promocyjną cenę biletu 25 zł/os.

Spektakl powstał specjalnie dla tarnowskiej sceny z okazji setnej rocznicy nadania kobietom praw wyborczych w Polsce w 2018 roku. Przytacza losy królowej Jadwigi, Bony Sforzy i Anny Jagiellonki. Gościnnie obok matek narodu wystąpi również Ojciec, czyli Stanisław ze Szczepanowa. “Heroina oznaczała kiedyś kobietę silną, królową, kobietę, która wyznaczała innym szlak. O nich między innymi mówimy w spektaklu. Nasze bohaterki miały realny wpływ na swoją sytuację, choć czasy, w których żyły dalekie były od czasów emancypacji” – zachęca reżyserka spektaklu Agata Biziuk. Mówimy o czasach zamierzchłych, ale jak dalece? Okazuje się, że problemy współczesnych kobiet, jak i państwa, nie tak bardzo odbiegają od trosk szlachetnych heroin i ich czasów.

Kabaretowa, lekka forma sprawdza się na medal w tej inscenizacji wyreżyserowanej bardzo sumiennie i drobiazgowo. Szybkie tempo, błyskawiczne zmiany nastrojów i scenicznych okoliczności, ciągłe mieszanie konwencji dramatycznych. Aktorzy co chwilę „zmieniają maski”, wcielenia, a nawet płeć – jedyny facet na scenie jest równie przekonujący w roli biskupa Stanisława, co i Anny Jagiellonki, udane męskie kreacje zaliczają także panie. Wszyscy do tego śpiewają i grają na różnych instrumentach, a choć nie są to wirtuozerskie popisy, to całkiem nieźle sobie radzą z muzyczną materią przedstawienia. „Heroiny” to spektakl godny polecenia wszystkim teatromanom – świetny, trochę niegrzeczny tekst, lekka forma, muzyczna oprawa, aktorska klasa. Zapewnia blisko półtorej godziny inteligentnej rozrywki, każe pomyśleć, ale nie znuży, a przy tym serdecznie ubawi. Każdy, kto odwiedzi Małą Scenę Solskiego, nie pożałuje.
“Kobieta potęgą jest” TEMI, Beata Stelmach-Kutrzuba.

W spektaklu występują: Matylda Baczyńska, Karolina Gibki (gościnnie), Kinga Piąty, Aleksander Fiałek


Zapraszamy: 31 marca, 1 i 2 kwietnia o godz. 19:00, Mała Scena

Promocyjna cena biletu 25 zł/os.

Rezerwacje telefoniczne: 14 688-32-87, kom. 784 976 025, 668 323 998.

Bilety online: https://teatr.tarnow.pl/bilety/

Zapraszamy!

Fot. Paweł Topolski