dziesięć osób siedzi na pufach na holu teatru są to dziennikarze z mikrofonami i kamerami przed nimi siedzi dyrektor teatru oraz koordynatorka projektu ludwiś w eduakcji oraz koordynator projektu mała talia za nimi dwa plakaty

Ministerialne dotacje dla Solskiego

Ponad 350 tysięcy złotych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało na dofinansowanie wydarzeń kulturalno-edukacyjnych dla Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Do końca 2023 roku odbędą się dwa Festiwale: Talia i Mała Talia oraz druga edycja zadania „Ludwiś w eduAKCJI”. Festiwale odbędą się jesienią natomiast projekt edukacyjny został zaplanowany jeszcze przed zakończeniem trwającego roku szkolnego.

Aktualnie trwa rekrutacja do drugiej edycji projektu „Ludwiś w eduAKCJI”. To innowacyjne zadanie teatru Solskiego, które w ubiegłym roku przeprowadziliśmy w szkołach podstawowych, cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. W tym roku do udziału zapraszamy przedszkola – mówi Karolina Białas, koordynator projektu.

Głównym celem zadania jest przeniesienie zajęć teatralnych do przedszkoli, przeprowadzenie bezpłatnych warsztatów teatralnych, muzycznych i plastycznych, zakończonych pokazem finałowym na tarnowskiej scenie.

Kolejną propozycją dla młodego widza jest XV Jubileuszowa edycja Festiwalu Mała Talia. Na jego inaugurację zostanie przygotowany spektakl premierowy dla dzieci i młodzieży.

Ponadto, w grudniowe przedpołudnia najmłodsi miłośnicy teatru obejrzą cztery gościnne spektakle, wezmą udział w warsztatach oraz wielu ciekawych wydarzeniach towarzyszących – dodaje Piotr Prokop, opiekun festiwalu.

Zaś dla dorosłych, jesienią Tarnów zamieni się w teatralną stolicę komedii. Na dużej scenie teatru zostanie zaprezentowanych sześć spektakli konkursowych, które powalczą o nagrodę finansową oraz statuetkę Talii. Zaplanowano także wystawę. koncert oraz premierę spektaklu komediowego, która zainauguruje 70. jubileuszowy sezon artystyczny tarnowskiej sceny.

Wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest dostrzegalnym elementem naszego budżetu na wydarzenia artystyczne i edukacyjne. Oczywiście liczymy, że uda się znaleźć także dodatkowe środki celowe w budżecie miasta, o co nieustannie zabiegamy, a jeśli spotkamy się także z zainteresowaniem widzów i przychylnością sponsorów to możemy myśleć o spokojnej organizacji wszystkich imprez – podsumowuje Rafał Balawejder, dyrektor teatru.

„Ludwiś w eduAKCJI” to w 2023 roku warsztaty aktorskie, plastyczne oraz muzyczne, które zostaną przeprowadzone w wybranych, podczas rekrutacji, przedszkolach z Tarnowa i okolic. Motyw przewodni drugiej edycji warsztatów, to świat bajki i baśni. Dzieci pod okiem aktorów, muzyków i plastyków będą pracować w swoich przedszkolach nad przygotowaniem pokazu finałowego, który zostanie zaprezentowany na scenie tarnowskiego teatru. Całość poprzedzi wizyta w teatrze połączona z niezapomnianą wycieczką po jego największych zakamarkach. Rekrutacja trwa do 17 kwietnia włącznie. Szczegóły na www.teatr.tarnow.pl.
Dofinansowanie wynosi 104 tysiące złotych na 2023 rok.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego

XXVII Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia będzie inauguracją 70. jubileuszowego sezonu artystycznego tarnowskiej sceny. Z tej okazji zespół Solskiego przygotuje premierę spektaklu komediowego. Widowie obejrzą sześć spektakli konkursowych, wyreżyserowanych przez najpopularniejszych twórców ostatnich lat. Spektakle będą oceniane przez profesjonalne jury. Dla najlepszego przewidziano nagrodę finansową i statuetkę Talii oraz nagrodę publiczności. Festiwalowi będzie towarzyszyć wystawa w foyer, spotkania oraz koncert. Festiwal potrwa od 22 września do 1 października 2023 roku.
Dofinansowanie projektu z MkiDN w kwocie 175 tysięcy złotych.

XV jubileuszowy Festiwal Mała Talia rozpocznie się premierą spektaklu dla najmłodszych, przygotowaną przez zespół tarnowskiego teatru. Następnie zaprezentują się cztery bardzo zróżnicowane spektakle z różnych miast Polski. Na finał festiwalu zostanie przygotowana niespodzianka artystyczna dla całych rodzin. Festiwal, to również nowe pomysły na warsztaty i angażowanie dzieci w działania, mające na celu świadomy odbiór sztuki, np. poprzez wykorzystanie techniki malowania światłem i zwrócenie uwagi na rolę światła w teatrze. Festiwal zaplanowano w grudniu 2023 roku.
Dofinansowanie projektu z MKiDN w kwocie 76 tysięcy złotych.

Fot. Maciej Rybski