niebieskie tło po prawej mężczyzna w średnim wieku ubrany w białą koszulę i szarą marynarkę czyta tekst sztuki obok niego po lewej siedzi w półcieniu mężczyzna pochylony przed nim biała lampką i dwie szklanki z wodą

“Grypsy z celi śmierci” upamiętniające płk Łukasza Cieplińskiego w Teatrze Solskiego

29 października o godzinie 16:00 na Małej Scenie Solskiego odbędzie się bezpłatny koncert słowno – muzyczny poświęcony pamięci płk Łukasza Cieplińskiego, pseudonim “Pług”. 

W wydarzeniu udział biorą: aktor Marcin Kwaśny, znany z takich filmów o Żołnierzach Niezłomnych jak: „Historia Roja”, ”Pilecki” czy „Wyklęty”, Marcin Świderski saksofonista, uznany muzyk i kompozytor oraz Andrzej Perkman, ceniony kompozytor, aranżer, pianista.

Na warstwę słowną złożą się zapiski z więzienia jakie do swojej żony Jadwigi i syna Andrzeja skierował podpułkownik Łukasz Ciepliński pseudonim „Pług”- dowódca IV komendy zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Żołnierz Wyklęty. Jest to zapis testamentu katolika i patrioty z ponadczasowym, uniwersalnym przesłaniem, chwytający za serce każdego, któremu bliskie są wartości takie jak: „Bóg, honor i ojczyzna”.

Słowo i muzykę dopełni prezentacja oparta na archiwalnych zdjęciach przybliżających postać ppłk Łukasza Cieplińskiego.

Wejściówki do odebrania w Kasie Teatru, bez konieczności rezerwacji miejsc. Kasa czynna wt. – pt., od 9:00 do 17:00. Limit 4 bilety na osobę.

Spektakl dla widzów od 12 roku życia. Czas trwania: 60 min.

Łukasz Ciepliński, niezłomny dowódca AK i WiN, walczył z Niemcami, a następnie z sowieckim okupantem, więzień komunistycznej katowni, zamordowany strzałem w tył głowy przez komunistów, symbol nieugiętej postawy wobec komunistycznej władzy. Pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika. Postać Łukasza Cieplińskiego znalazła się na marginesie historii, dlatego ważnym jest nauczanie i przypominane o tych, zapomnianych żołnierzach, którzy stawiali zbrojny opór przeciwko komunistycznemu zniewoleniu i sowietyzacji Polski.

MARCIN KWAŚNY
– aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, scenarzysta. Po ukończeniu Warszawskiej Szkoły Teatralnej został aktorem Teatru Kwadrat w Warszawie. Rozgłos zyskał dzięki roli Marcina Wilczyńskiego w filmie Rezerwat (2007), za którą odebrał nagrodę na XI Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Golden Brig w Odessie, a jako współscenarzysta dostał nagrodę na V Nadbałtyckim Festiwalu Debiutów Filmowych w Swietłogorsku w Rosji (Baltic Debuts Film Festival). Jest współzałożycielem Teatru Praskiego, który we wrześniu 2008 rozpoczął pierwszy sezon teatralny. Zagrał w ponad 70 – ciu produkcjach. Znany z takich filmów o Żołnierzach Niezłomnych jak: „Historia Roja”, ”Pilecki” czy „Wyklęty”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Partnerzy: Fundacja PZU oraz Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Darczyńca: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych