23 października proponujemy wyjątkowe wydarzenie przygotowane we współpracy z Tarnowską Ligą Debatancką, która rozpoczęła swój 10 Jubileuszowy Sezon.
Debata uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, zostanie połączona z prezentacją spektaklu „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego, w reżyserii Macieja Podstawnego.
W spektaklach teatralnych poruszane są różne tematy, również te “trudne”, niekoniecznie wybierane jako temat codziennych rozmów. A taka “niecodzienna” dyskusja jest wspaniałą okazją do poznania lepiej zarówno siebie jak i swojego rozmówcy, a czasem otwiera przed nami zupełnie nowe horyzonty, które samodzielnie trudno byłoby dostrzec. Dlatego ogromnie się cieszę, że we współpracy z Tarnowską Ligą Debatancką udało nam się przygotować takie szczególne wydarzenie. Myślę, że po tym jak zmieniło się nasze życie w ostatnim czasie miło będzie przypomnieć sobie jak wspaniałym i rozwijającym doświadczeniem jest kulturalna wymiana argumentów. – mówi Matylda Baczyńska, Dyrektor Artystyczna
Zbrodnia w tarnowskiej „Zbrodni i karze” jest opowiedziana i przeżyta przez sześcioro aktorów i żywy fortepian. Aktorzy rozważają rozmaite, szerokie konsekwencje czytania Dostojewskiego, pisarza „problemów przeklętych”, „okrutnego talentu”. Z różnych perspektyw przyglądają się historii i bohaterom powieści, opowiadają o nich i łączących ich relacjach, płynnie przechodząc od teatralnego eseju do mocnych sytuacji fabularnych, od emocjonalnych tyrad do intymnych zwierzeń, a wszystko w panoramie amerykańskiego, zbankrutowanego miasta Detroit – do Detroit bowiem z XIX-wiecznego Petersburga przeniesiono akcję spektaklu. Na scenie występują: Matylda Baczyńska, Dominika Markuszewska, Stefan Krzysztofiak, Tomasz Piasecki, Kamil Urban, Tomasz Wiśniewski, Piotr Niedojadło (gościnnie).
Wydarzenie o którym rozmawiamy, jest dla mnie dowodem na to, że każdy projekt może się wciąż rozwijać. Jako Tarnowska Liga Debatanacka obchodzimy jubileusz 10 – lecia i bardzo się cieszę, że narzędzie debat oksfordzkich, które wykorzystujemy w tym projekcie znajdzie kolejne zastosowanie. Podstawową funkcją debaty oksfordzkiej jest bowiem kulturalne prowadzenie sporu, wymiana poglądów, dialog. Proponowana przez Teatr im. L. Solskiego adaptacja Zbrodni i kary, w niesztampowy sposób pokazuje problematykę poruszaną w sztuce i motywacje głównych bohaterów. Dlatego teza debaty: “Ci którzy mają więcej, są moralnie zobligowani do tego, aby dzielić się z tymi którzy mają mniej”, która ma zaprosić widzów do spojrzenia szerzej i może nieco inaczej na wybitne dzieło Fiodora Dostojewskiego. – mówi Marcin Lewandowski, trener i koordynator projektu Tarnowska Liga Debatancka
Przedsięwzięcie pt. Tarnowska Liga Debatancka jest wydarzeniem edukacyjnym, związanym ze wzmacnianiem świadomości społecznej, aktywności obywatelskiej i budowaniem nowej kultury wypowiedzi wśród młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. W tym celu używane jest narzędzie debatowania w stylu oksfordzkim. W szkołach uczestniczących w projekcie powołane zostały, obok np. reprezentacji sportowych, reprezentacji na olimpiadach, reprezentacje debatanckie. Szkoły uczestniczące w projekcie, pojedynkują się między sobą na argumenty, dyskutując na tematy społeczne, gospodarcze, historyczno, kulturalne itp. Mottem całego przedsięwzięcia jest cytat z Franka A. Clarka “Znajdujemy spokój wśród tych, co się z nami zgadzają, ale rozwijamy się pośród tych, którzy mają odmienne poglądy.”
Plan wydarzenia Debata w Teatrze:
17:00 – 17:45 – Debata oxfordzka uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie
17:45 – 18:00 – Przerwa techniczna
18:00 – 20:00 – Spektakl „Zbrodnia i kara”
20:05 – 20:30 – Dyskusja
Cena biletu na wydarzenie to 18 zł od osoby.
Rezerwacje biletów oraz dodatkowe informacje na temat wydarzenia można uzyskać w Biurze Promocji i Organizacji Widowni: tel. 784 976 025, 668 323 998.
Zapraszamy na Mickiewicza 4!
Fot. Paweł Topolski