Kalkstein – Czarne Słońce
Czas trwania: 120 min Duża Scena
Spektakl archiwalny
Obsada:
Ludwik Kalkstein
Małgorzata / Teresa / dziewczyna 2
Blanka Kaczorowska
Syn / Żyd
Ojczyzna
Żołnierz Polski / Żołnierz Niemiecki
Ojciec / Krystian Kalkstein – Stoliński
Stefan Grot-Rowecki
E. Świerczewski / Chłop / Dziennikarz
Nina Świerczewska / Dziewczyna 1
Autor
Julia Holewińska
Reżyser
Joanna Grabowiecka
Asystent reżysera
Tomasz Wiśniewski
Głosu do hymnu użyczyła
Aleksandra Andrzejewska
Inspicjent
Krystyna Fudyma
Muzyka na żywo
Maciej Zakrzewski
Ruch sceniczny
Magdalena Koza
Scenografia
Mirek Kaczmarek
Punktem wyjścia dla spektaklu „Kalkstein/Czarne słońce” jest historia Ludwika Kalksteina-Stolińskiego – żołnierza Armii Krajowej odznaczonego Krzyżem Walecznych, a następnie współpracownika gestapo odpowiedzialnego (wraz z Blanką Kaczorowską i Eugeniuszem Świerczewskim) za wydanie Niemcom Stefana Grota-Roweckiego; pisarza marynisty – jego książkę wydał w latach pięćdziesiątych „Czytelnik”; scenarzysty – jego słuchowiska emitowało Radio Szczecin, dla telewizji zaś napisał scenariusz popularnego serialu z gatunku płaszcza i szpady „Czarne chmury”; współpracownika Urzędu Bezpieczeństwa odpowiedzialnego za denuncjację ludzi związanych z opozycją demokratyczną i Radiem Wolna Europa. A także badylarza, mitomana, kobieciarza, alkoholika, dwudziestowiecznego anty-Wallenroda.
To opowieść o człowieku, który za wszelką cenę pragnął sławy i bohaterstwa, a został największym zdrajcą w historii polskiego podziemia i powojennej Polski. Ludwik Kalkstein to Polish Super Hero à rebours. Jego życie, rozciągnięte niemal na cały XX wiek staje się dla twórców spektaklu punktem wyjścia do rozważań o Polsce, płynności takich pojęć jak patriotyzm, ojczyzna, bohaterstwo czy zdrada.
W sztuce Julii Holewińskiej znajdziemy Polskę z czasów II Wojny Światowej, z okresu komunizmu, ale także tę z XVII wieku i tę współczesną – za każdym razem pełną dumy, brawury, odwagi, ale też zaściankowości, zabobonów, cwaniactwa i zdrad. “Kalkstein/czarne słońce” to podróż bez trzymanki przez polską historię i współczesność pełną pomników i szamba, przez świat, w którym ideały toczą walkę z ciemną stroną słońca.
UWAGA! W spektaklu wykorzystywany jest stroboskop. Spektakl dla widzów od 18 roku życia.
Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa
w Krakowie.
Prapremiera odbyła się 5 grudnia 2015 na Festiwalu Boska Komedia.