W pokoju obok

Czas trwania: 120 min

Duża Scena

Spektakl archiwalny

Obsada:

CATHERINE GIVINGS

Matylda-Baczynska
Matylda Baczyńska

MAGGIE

Karolina Gibki (gościnnie)
Kinga-Piaty
Kinga Piąty

ELIZABETH

Kamila Ścibiorek (gościnnie)

SABRINA DALDRY

Monika Wenta
Monika Wenta

LEO IRVING

Piotr-Hudziak
Piotr Hudziak

Pianista

Piotr Niedojadło (gościnnie)

PAN DALDRY

Jerzy Pal
Jerzy Pal

DR GIVINGS

Ireneusz Pastuszak
Ireneusz Pastuszak

Autor

Sarah Ruhl

Przekład

Daniel Woźniak

Reżyseria

Łukasz Gajdzis

Scenografia

Justyna Łagowska

Kostiumy

Małgorzata Jochan

Muzyka

Maciej Szymborski

Przygotowanie wokalne

Elżbieta Kuzemko-Rausz

Asystent reżysera

Kinga Piąty

Inspicjent, sufler

Krystyna Fudyma

Dwie pary, dwie miłości i… dwa problemy. Sarah Ruhl, amerykańska dramatopisarka, przeniosła się w przeszłość i opisała kłopoty dwóch małżeństw na początku ery elektryczności. Szokiem dla dziewiętnastowiecznych bohaterów jest jednak nie tylko zamiana światła świecy na światło żarówki, ale przede wszystkim nowy język mówienia o swoich uczuciach i seksualności. Katalizatorem zmiany jest elektryczny przyrząd, którym Doktor Givings będzie leczył swoje pacjentki…

Akcja „W pokoju obok”, sztuki nominowanej do prestiżowe Tony Awards i nagrody Pulitzera, toczy się blisko gabinetu ginekologa, doktora Givings (Ireneusz Pastuszak). Jego żona, Catherine (Matylda Baczyńska), próbuje poradzić sobie nie tylko z malutkim dzieckiem, ale też z mężem, który nie potrafi okazywać swoich uczuć. Sytuację komplikuje pojawienie się poszukującej terapii pary- cierpiącej na histerię Sabriny Daldry (Monika Wenta) i jej męża (Jerzy Pal) oraz ciemnoskórej mamki Elizabeth (gościnnie Kamila Ściborek) i artysty- malarza Leo (Piotr Hudziak), liczącego na pomoc w uleczeniu męskiej histerii. Spotkanie w gabinecie lekarza- nad którym pieczę sprawuje pielęgniarka Maggie- doprowadza bohaterów do prawdziwego źródła ich problemów, których nie uda się uleczyć wibratorem: pytań o to, kto kogo kocha i czego pragnie w życiu?

Reżyserem spektaklu jest Łukasz Gajdzis, znany tarnowskiej publiczności z doskonałej realizacji „Klubu kawalerów”, którym wygrał Festiwal „Talia” w 2012 roku. Sam mówi o spektaklu: „Jest to historia o zasłyszanych schematach działań, o kryzysie między ludźmi, którym urodziło się dziecko i o tym, z czym się borykamy. Także o tym, jak pewne mechanizmy, które przyswajamy w młodości, funkcjonują potem w dorosłym życiu. Patriarchalna rodzina jest cały czas obowiązującym modelem rodziny. Lubię dobry humor i ciekawe pomysły. Skoro moje przedstawienie, z tym specyficznym żartem, który jest w Klubie kawalerów, zadziałało w Tarnowie, to oznacza, że jest szansa, by pokazać kolejną propozycję, tym razem z udziałem tarnowskich aktorów. W pokoju obok porusza tematy związane z kobiecą seksualnością, rolą nowoczesnej kobiety w społeczeństwie, które w Polsce są wciąż traktowane po macoszemu. Myślę, że teatr jest miejscem, w którym trzeba o takich rzeczach mówić.”

Prapremiera odbyła się w ramach projektu „Tarnów stolicą komedii” współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Mecenasem projektu było PGNiG.

Sponsorem premiery spektaklu “W pokoju obok” była Tikkurila Polska S.A.  

Premiera odbyła się 21 września 201 3r.

Spektakl dla widzów od 16 roku życia.

Załączniki