Kamila Łapicka (1984) – badaczka polskiego i hiszpańskiego teatru współczesnego, recenzentka, tłumaczka. W 2019 roku obroniła na Uniwersytecie Warszawskim doktorat poświęcony sztukom historycznym Juana Mayorgi, w którego twórczości się specjalizuje. Interesuje ją także życie teatralne Madrytu, autofikcja teatralna oraz kontakty dramaturgiczno-teatralne pomiędzy Hiszpanią i Ameryką Łacińską. Publikuje na łamach “Teatru”, “Didaskaliów”, “ADE Teatro”. Przetłumaczyła sztuki Sergia Blanco i Joségo Ramona Fernándeza, które znajdują się w bazie Agencji Dramatu i Teatru (ADiT). W wolnym czasie, którego stara się nie mieć, bierze udział w wirtualnych seminariach znakomitego teaoretyka teatru z Bueonos Aires, Jorgego Dubattiego.
Bogdan Tosza (1952) – studiował w Uniwersytecie Jagiellońskim (filologia polska i historia sztuki) oraz krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego (reżyseria dramatu). Był dyrektorem Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach (1992-2003) i Teatru Polskiego we Wrocławiu (2004-2006). W latach 2010-2011 dyrektor Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Od roku 2012 do 2020 dyrektor Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie.
Na przełomie 1987/1988 – stypendysta Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (Thalia Theater, Hamburg). W Polsce i za granicą wyreżyserował ponad sześćdziesiąt przedstawień. Pracował w teatrze i operze, w radiu i telewizji. Wykładowca na Wydziale Reżyserii w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W roku 2007 opublikował tom szkiców Pisane na stronie (Gaudium, Lublin), a w 2012 Stanisław Wyspiański – obraz bohatera. Wokół inscenizacji “Akropolis” i “Chryj z Polską” (Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice). Ostatnio wydał tom szkiców Daremny przechodzień (Univeritas, Kraków 2021) i Zapiski z Rosji (Austeria, Kraków – Budapeszt – Syrakuzy 2022).
Maciej Wojtyszko (1946) – absolwent PWSFTiTV w Łodzi. Profesor Akademii Teatralnej w Warszawie, trzykrotny dziekan Wydziału Reżyserii. Pisze książki dla dzieci i dorosłych (często je własnoręcznie ilustrując), słuchowiska, sztuki teatralne oraz adaptacje i piosenki. Reżyseruje w bardzo wielu teatrach w całym kraju. Kręci filmy i seriale telewizyjne. Ma na koncie dziesiątki przedstawień teatralnych i telewizyjnych, koncerty, piosenki. Działa w polskim ośrodku ASSITEJ.
Realizuje spektakle różnorodne gatunkowo, od Szekspira do sitcomów i serialu. Laureat wielu nagród, m.in. włoskiej Premio Europeo, Medalu Komisji Edukacji Narodowej, Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Złotego Ekranu, “Gloria Artis”, Nagrody im. Leona Schillera i Nagrody Miasta Wrocławia za twórczość teatralną. Kawaler Orderu Uśmiechu.
XXVII Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i budżetu Miasta Tarnowa