czarne tło niebieską czcionką napis kino plenerowe tarnoc u góry po lewej stronie napis norway grants na dole po prawej napis tarnów nowe spojrzenie

Kino plenerowe. TARNOC rusza w ostatni weekend czerwca

Zapraszamy serdecznie na bezpłatne, plenerowe pokazy filmów organizowane przez Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie w ramach wydarzenia Kino plenerowe. TARNOC.

Pierwsze prezentacje odbędą się końcem czerwca oraz w pierwszy weekend lipca. W sumie zaplanowano 10 seansów.

Kino plenerowe. TARNOC to pokazy filmów dla dzieci, młodzieży i dorosłych w różnych, otwartych przestrzeniach Tarnowa. Wśród nich propozycje dla wielbicieli sztuki, muzyki ale także sympatyków innych kultur, familijne, czy nawet związane z grami komputerowymi.

Mnogość poruszanych tematów oraz projekcji łączy mianownik wspólny – miasto Tarnów. Czasem jest nim aktor związany z tarnowskim teatrem, innym razem Tarnów jest miejscem gdzie film był kręcony i staje się w pewien sposób jednym z bohaterów filmu. Warto szukać połączeń i budować wzajemne relacje. Zapraszamy do odkrywania naszego miasta na nowo! – mówi Piotr Prokop, z Biura Promocji i Organizacji Widowni

Archiwum wydarzeń:


– 24.06.2023 r., sobota, godz. 16.00 “Kung Fu Panda” w Amfiteatrze Letnim, ul. Kopernika 2

Osadzona w legendarnym świecie starożytnych Chin, opowieść o tym, że ucząc się, nie ma niczego niemożliwego, dla tego kto wierzy w sukces. Pełen świetnego humoru, przełomowej animacji i znakomitego polskiego dubbingu. Głównej postaci pandy głosu użycza Marcin Hycnar.

Partnerem wydarzenia jest Tarnowskie Centrum Kultury.

Czas trwania: 92 min.

Kino plenerowe. TARNOC – Kung Fu Panda – fot. Artur Gawle

01.07.2023 r., sobota, godz. 20.30, “Młyn i Krzyż” w Restauracji u Młynarzy, ul. Kołłątaja 9

Fabuła filmu „Młyn i krzyż” rozgrywa się we Flandrii w 1563 roku i przedstawia życie i proces twórczy malarza Pietera Bruegla, autora słynnej „Drogi krzyżowej”. Sceny do filmu były częściowo kręcone w Tarnowie. Statystami byli między innymi mieszkańcy Tarnowa.

Czas trwania: 96min.

Partnerem wydarzenia jest Restauracja u Młynarzy.

Kino plenerowe. TARNOC – Młyn i Krzyż – fot. Mateusz Niemczura

02.07.2023 r., niedziela, godz. 20.30, spektakl Teatru Telewizji “Chłopcy” w Pasażu Tertila.

Dramat Stanisława Grochowiaka w reżyserii Roberta Glińskiego. Spektakl w doborowej obsadzie m.in: Andrzej Grabowski, Jerzy Trela, Anna Dymna czy Marian Dziędziel.

Sztuka Grochowiaka to wzruszająca historia czterech pensjonariuszy domu starców, którzy nie zgadzają się na samotność. Bohaterowie walczą o swoją wolność, buntują się, chcą być szczęśliwi. To przejmująca opowieść o umieraniu, samotności i potrzebie uczuć. Na początku swojej drogi aktorskiej Andrzej Grabowski grał na deskach Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Czas trwania: 73min.

Partnerem wydarzenia jest Pół na pół Tarnów. Włoska restauracja.

Kino plenerowe. TARNOC “Chłopcy” – fot. Mateusz Niemczura

– 29.07.23 r., sobota, godz. 20:30 “Piosenki o miłości”  Dziedziniec Akademii Tarnowskiej przy budynku A

“Piosenki o miłości” to polski dramat muzyczny w reżyserii Tomasza Habowskiego z 2022 roku. W obsadzie Justyna Święs, Tomasz Włosok, Andrzej Grabowski, Patrycja Wolny i inni.

Film Tomasza Habowskiego to opowieść o kobiecej walce o niezależność i dochodzeniu do własnego głosu.
Osadzona we współczesnej Warszawie, słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości. Robert, młody muzyk żyjący w cieniu odnoszącego sukcesy ojca, buntuje się przeciwko rodzicielskiemu autorytetowi. Spotkanie z początkującą wokalistką z małego miasta konfrontuje go z naturą jego wewnętrznej walki. W obliczu konfliktu pomiędzy uczuciem a ambicją ich wspólny projekt muzyczny staje pod znakiem zapytania.
Film nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Na początku swojej drogi aktorskiej Andrzej Grabowski grał na deskach Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Czas trwania 90 min.

Kino plenerowe. Tarnoc “Piosenki o miłości” – fot. Mateusz Niemczura

– 19.08.2023 r., sobota, godz. 20:30 “Rezerwat” Ogród Sensoryczny w Parku Strzeleckim w Tarnowie

Rezerwat – polski film fabularny z 2007 roku w reżyserii Łukasza Palkowskiego.
Reżyser w swoim debiucie zabiera widzów w filmową podróż do zakątków Warszawy, których próżno szukać w oficjalnych przewodnikach. “Rezerwat” to ciepła, słodko-gorzka opowieść o mieszkańcach stołecznej Pragi – dzielnicy o specyficznym i niepowtarzalnym klimacie.

Film zdobył szereg nagród na festiwalach, m.in: Tarnowska Nagroda Filmowa (Tarnów 2007), czy na 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (Gdynia, 2007).
W filmie główną rolę odgrywa aktor pochodzący z Tarnowa – Marcin Kwaśny, a towarzyszy mu szereg znanych innych postaci jak: Sonia Bohosiewicz, Tomasz Karolak, Artur Dziurman czy Violetta Arlak.

Czas trwania 115 min.

Partnerem wydarzenia jest Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie.

Kino plenerowe. TARNOC “Rezerwat” fot. Artur Gawle

– 27.08.2023 r., niedziela, godz. 20:30 “Sonic. Szybki jak błyskawica” w Zakątku Spycimira, ul. Wałowa 25 w Tarnowie

Amerykańsko-kanadyjsko-japoński film stworzony na podstawie serii gier komputerowych i wideo. Historia najszybszego na świecie jeża Sonika, który próbuje odnaleźć swoje miejsce na nowej planecie – Ziemi. W filmie – łączącym grę aktorską z niesamowitą animacją – Sonic i jego nowy przyjaciel Tom łączą siły, by stanąć oko w oko z geniuszem zła – doktorem Robotnikiem, planującym przejąć kontrolę nad światem.

W polskiej wersji językowej głosu głównym bohaterom użyczyli aktorzy związani z Tarnowem, Marcin Hycnar jako Sonic i Kamil Kula jako Tom Wachowski.

Czas trwania 100 min.

Kino plenerowe. TARNOC “Sonic. Szybki jak błyskawica” – fot. Mateusz Niemczura

– 01.09.23 r., piątek, godz. 20:30 “Papusza” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie

“Papusza” to polski film biograficzny z 2013 roku w reżyserii Joanny Kos-Krauze oraz Krzysztofa Krauzego, z Jowitą Budnik w roli głównej. Jest to czarno-biały film z dialogami głównie w języku romskim.

Film kręcony w Tokarni, Ornecie, Łęczycy, Nowym Sączu i Warszawie oraz na zamku Książ. Przedstawia życie romskiej poetki Bronisławy Wajs, w środowisku Romów znanej pod imieniem Papusza.

Była pierwszą romską autorką, która sama spisała swoje wiersze oraz pierwszą, której twórczość tłumaczono na język polski i wydano w oficjalnym obiegu. Do opublikowania jej wierszy doszło dzięki zaangażowaniu Jerzego Ficowskiego, który odkrył talent Papuszy, oraz dzięki staraniom Juliana Tuwima. Wydany w 1956 r. tomik “Pieśni Papuszy” przyniósł poetce rozgłos. Fabuła “Papuszy” charakteryzuje się wielowarstwową strukturą, nie ma prostej, linearnej akcji, jest wielkim splotem życiowych doświadczeń, różnych spostrzeżeń, emocji i zachowań. Film zachwyca wspaniałymi zdjęciami, świetnym aktorstwem oraz utworami Pawluśkiewicza, genialnie podkreślającymi nastrój i wydźwięk opowieści. Film przedstawia wydarzenia rozgrywające się w ciągu kilkudziesięciu lat, ukazując kolejne etapy życia i twórczości romskiej poetki. Nigdy nie uczęszczała do szkoły, sama zadbała o to, by nauczyć się czytać i pisać. Odważyła się sprzeciwić tradycyjnej roli cygańskiej kobiety. I chociaż była samodzielna i wyzwolona, nie kwestionowała patriarchalnej władzy swego starszego o ponad dwadzieścia lat i niekochanego męża, harfiarza Dionizego Wajsa. W filmie jest on jedną z głównych postaci, podobnie jak znany tłumacz i pisarz Jerzy Ficowski, ukrywający się w taborze Wajsa przed bezpieką.

Czas trwania 126 min.

Kino plenerowe. TARNOC “Papusza” – fot. Mateusz Niemczura

– 2.09.23 r., sobota, godz. 16:00 “Film o pszczołach” Scena na Dachu w Teatrze Solskiego

Amerykański film animowany z 2007 r. stworzony przez studio DreamWorks Animation. W polskiej wersji językowej głosu użyczyli m.in. Maciej Stuhr, Joanna Trzepiecińska, Tomasz Bednarek, Jarosław Boberek, Piotr Zelt.

Jest propozycją dla najmłodszych i dorosłych widzów – dla tych drugich głównie za sprawą polskiego dubbingu.  Akcja filmu początkowo dzieje się w pszczelim mieście New Hive City, które jest częścią nowojorskiego Central Parku, a następnie na ulicach Manhattanu. Bohaterem animacji jest pszczoła Barry B. Benson, świeżo upieczony absolwent uczelni. Barry znajduje się w takim momencie życia, w którym musi zdecydować, czym będzie się zajmował do końca życia. Zanim jednak rozpocznie pełną nudy pracę w ulu, chce zaznać przygody. Wraz z kilkoma kolegami Barry leci w stronę Manhattanu. Śmiertelnie niebezpieczna przygoda czyha na Barry’ego już na samym początku wyprawy. Z opresji ratuje go kwiaciarka Vanessa. W dowód wdzięczności bohater filmu przemawia do niej ludzkim głosem, czego pszczeli kodeks kategorycznie zabrania. Między obojgiem nawiązuje się nić międzygatunkowej przyjaźni. Barry często towarzyszy Vanessie, która pewnego razu zabiera go do supermarketu. Na widok półek uginających się od słoików z miodem pszczoła wpada w osłupienie. Uświadamia sobie, że cały jego ród jest wykorzystywany przez ludzi. Barry postanawia zebrać dowody na ten proceder i oskarżyć ludzi o wyzysk.

Czas trwania 91 min.

Kino plenerowe. TARNOC “Film o pszczołach” – fot. Tomasz Schenk

– 2.09.2023 r., sobota, godz. 18:00 “Serce serduszko” Scena na Dachu w Teatrze Solskiego

Projekcja filmu zostanie poprzedzona spotkaniem o 17:30 z aktorami tarnowskiej sceny, Kingą Piąty oraz Ireneuszem Pastuszakiem, którzy zagrali w tym filmie.

“Serce, serduszko” to polski dramat filmowy z 2014 roku w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego, nakręcony wedle jego własnego scenariusza.

Utrzymana w tonacji kina drogi opowieść o dziewczynce, która marzy o zostaniu primabaleriną i ucieka z domu dziecka. W ślad za nią rusza Kordula, jej ekscentryczna opiekunka i miłośniczka tatuaży. Razem przemierzają całą Polskę od Bieszczad aż do Gdańska, by zdążyć na egzamin do szkoły baletowej. Ścigane listem gończym przez policję napotykają na swojej drodze mnóstwo dziwnych postaci, które pomagają dziewczynce spełnić marzenia. Maszeńki szuka też jej ojciec, który musi na nowo odnaleźć drogę do serca córki i odmienić swoje życie.

Film kręcono głównie w Bieszczadach i licznych miejscowościach na Podkarpaciu (Rymanów, Żubracze, Raczkowa, Falejówka, Mrzygłód). Ponadto wykorzystano też lokacje w Kazimierzu Dolnym, Zgierzu (Miejski Zakład Kąpielowy) i Kwidzynie (dworzec kolejowy).

Obraz zdobył m.in. Nagrodę Krytyków Chicagowskich na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.

Główne role: Maria Blandzi, Julia Kijowska, Marcin Dorociński. W filmie zagrało także trzech aktorów: Kinga Piąty, Ewa Sąsiadek, Ireneusz Pastuszak i Aleksander Fiałek, których możemy oglądać na deskach tarnowskiego teatru.

Czas trwania 110 min.

Kino plenerowe. TARNOC “Serce, serduszko” – fot. Tomasz Schenk

– 9.09.2023 r., sobota, godz. 17:00 “Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” Scena na Dachu w Teatrze Solskiego

“Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” to włoski komediodramat z 2016 w reżyserii Paolo Genovese, dotykający problemów małżeńskich par w średnim wieku. Nagrodzony podwójnym Davidem di Donatello: dla najlepszego filmu i za najlepszy scenariusz.

Grupa starych przyjaciół spotyka się na kolacji, w czasie której mają zamiar podziwiać zaćmienie Księżyca. Postanawiają położyć na środku stołu swoje telefony komórkowe i publicznie odczytywać SMS-y, o ile jakiś nadejdzie podczas wieczoru. To samo dotyczy przychodzących rozmów oraz zdjęć. Nikt nie przewidział, jak potoczy się wieczór i jak SMS-y wpłyną na życie znajomych.

Obraz był nominowany w dziewięciu kategoriach do nagrody przyznawanej przez Włoską Akademię Filmową w 2016. Statuetkę przyznano w kategorii dla najlepszego filmu oraz za najlepszy scenariusz (Filippo Bologna, Paola Mammini, Paolo Costella, Paolo Genovese, Rolando Ravello)

Czas trwania: 97 min

Kino plenerowe. TARNOC “Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” – fot. Tomasz Schenk

– 9.09.2023 r., sobota, godz. 19:00 “Kingsajz” Scena na Dachu w Teatrze Solskiego

“Kingsajz” to polska komedia fantasy z 1987 roku, wyreżyserowana przez Juliusza Machulskiego. Filmie zagrali m.in.: Jacek Chmielnik, Jerzy Stuhr, Katarzyna Figura, Grzegorz Heromiński, Witold Pyrkosz, Jan Machulski, Leonard Pietraszak, Marek Walczewski, Ryszard Kotys.

W Szuflandii (nieznanej nikomu krainie znajdującej się w podziemiach Instytutu Badań Czwartorzędu) panuje nadszyszkownik Kilkujadek. Kilkujadek wraz ze swoją zaufaną świtą kontroluje mieszkańców Szuflandii, by przypadkiem nie wykryli sekretu kingsajzu – eliksiru, który pozwala krasnoludkom zyskać rozmiary człowieka i zamieszkać w krainie ludzi, gdzie istnieje wolność, kobiety i inne atrakcje. Alchemik Adaś – dysydent – samodzielnie uzyskuje kingsajz. Poznanie formuły pozwoliłoby innym uciekinierom pozostawanie w Kingsajzie bez konieczności picia Polo Cockty, która jest tymczasowym substytutem eliksiru. Tymczasem słudzy Kilkujadka śledzą Adasia. Nadszyszkownik wysyła swoich ludzi, by sprowadzili alchemika z powrotem. Na pomoc wyruszają Olo, przyjaciel Adasia oraz Ala, piękna projektantka mody (będąca córką krasnoludka). Po wielu przygodach Olo z Adasiem wracają do kingsajzu, a ojciec Ali (będący wcześniej królikiem) wraca do ludzkiej postaci.

Scenariusz filmowy reżyser opracował wespół z Jolantą Hartwig-Sosnowską. Tytuł filmu (ang. king size, „królewski rozmiar”) nawiązuje do pojawiającego się w filmie napoju dającego krasnoludkom wymiary zwyczajnego człowieka, czyli dla nich właśnie „królewski rozmiar”.

Filmowa Szuflandia mieściła się w willi Edwarda Hetschela przy ul. Wólczańskiej 17 w Łodzi.

Czas trwania: 104 min

Kino plenerowe. TARNOC “Kingsajz” – fot. Artur Gawle

Pokazy filmów są częścią projektu TARNOC. Dzięki temu wydarzenia są darmowe.

Cykl wydarzeń TARNOC jest częścią projektu TARNÓW NOWE SPOJRZENIE, którego głównym prowadzącym jest Miasto Tarnów. Wydarzenie sfinansowano ze środków Funduszy Norweskich w ramach Programu Rozwój Lokalny. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Załączniki