scena na dachu w tle ekran z filmem przed ekranem krzesła na których siedzą widzowie

Jak sobota to do Solskiego. Kino Plenerowe. TARNOC

W najbliższą sobotę 9 września 2023 roku zapraszamy na dwie kolejne darmowe projekcje filmów w ramach Kina Plenerowego. TARNOC na Scenie na Dachu Teatru Solskiego w Tarnowie.

Za nami już wakacyjny prolog Talii, teraz w zasadzie chcemy poczuć już klimat zabawy i dobrego śmiechu stąd też nasze propozycje ­– mówi Piotr Prokop opiekun wydarzenia. „Kingsajza” nie trzeba polecać, a mogę tylko zachęcić zdradzając, że na naszym zielonym dachu pojawią się wielkogabarytowe rekwizyty. Zaś film Paolo Genovese ma zwrócić uwagę na wrażliwość, dobrze się śmiać, nie sprawiając innym przykrości.
 
– Pierwsza z nich to włoski film “Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” w reżyserii Paolo Genovese, który rozpoczniemy o godzinie 17.00. Komediodramat z 2016 roku opowiada o grupie przyjaciół, która podczas wspólnej kolacji postanawia w ramach niewinnej zabawy upublicznić wszystkie swoje e-maile, rozmowy i wzajemnie skrywane tajemnice.
Film ten nawiązuje tematycznie do festiwalu TALIA, gdyż w 2021 roku główny konkurs wygrał spektakl “Dobrze się kłamie”, w reżyserii Marcina Hycnara na podstawie tej właśnie historii.
 
Film zdobył nagrodę David di Donatello dla najlepszego filmu włoskiego 2016 roku.
 
– Drugim pokazem o godzinie 19.00 tego samego dnia będzie klasyczna komedia “Kingsajz” w reżyserii Juliusza Machulskiego. W tej polskiej komedii fantasy władca krainy “Szuflandii” zamieszkałej przez krasnoludki, oskarża chemika Adasia o produkcję “kingsajzu” – napoju pozwalającego osiągać rozmiary zwyczajnego człowieka.
 
Scenariusz filmowy reżyser opracował wespół z Jolantą Hartwig-Sosnowską a tytuł filmu (ang. king size czyli królewski rozmiar) nawiązuje do wspomnianego wcześniej napoju dającego krasnoludkom upragniony „królewski rozmiar”.

Filmowa Szuflandia mieściła się w willi Edwarda Hetschela przy ul. Wólczańskiej 17 w Łodzi. W filmie “Kingsajz” w jedną z ról wciela się Ryszard Kotys, aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta, znany szerszej publiczności za rolę Paździocha w serialu “Świat według Kiepskich”.

 
Z tarnowskim teatrem był związany jako aktor w latach 1973–1975. Zadebiutował na dużym ekranie u Andrzeja Wajdy w filmie “Pokolenie”.
 
 
09.09.2023 o godz. 17.00, “Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, 2016r. reż. Paolo Genovese, czas trwania 97 min. Scena na Dachu w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
– 09.09.2023 o godz. 19.00, “Kingsajz”, 1987r. reż. Juliusz Machulski, czas trwania 104 min. Scena na Dachu w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
 
fot. Tomasz Schenk
 
Pokazy filmów są częścią projektu TARNOC. Dzięki temu wydarzenia są darmowe.
 
Cykl wydarzeń TARNOC jest częścią projektu TARNÓW NOWE SPOJRZENIE, którego głównym prowadzącym jest Miasto Tarnów. Wydarzenie sfinansowano ze środków Funduszy Norweskich w ramach Programu Rozwój Lokalny. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.