Modernizacja

Modernizacja Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie w latach 2009-2011

W okresie od maja 2009 roku do kwietnia 2011 trwała przebudowa siedziby głównej teatru realizowana w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Na czas trwania remontu Teatr znalazł swoją tymczasową scenę w odremontowanej sali w Pałacu Młodzieży oraz w piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury. Ostatni spektakl na scenie Pałacu Młodzieży rozegrany został 27 kwietnia 2011 r. - pokaz "Przyjaznych dusz" zakończył blisko dwuletni okres funkcjonowania Teatru bez profesjonalnej sceny.

Po modernizacji teatralny budynek zyskał zupełnie nową, przeszkloną elewację od strony ulicy Mickiewicza. Zmienił się układ niektórych pomieszczeń teatralnych. Na dużej widowni na widzów czekają nowe fotele. Znalazły się także miejsca dla osób niepełnosprawnych. Widownia teatralna przybrała kształt amfiteatralny - od poziomu zerowego do najwyższego miejsca jest różnica ponad czterech metrów - co znacznie poprawiło komfort oglądania spektakli.
Duża scena została wyposażona w urządzenia oświetlenia sceny - zainstalowanych zostało ponad sto nowych reflektorów o różnej charakterystyce i mocy. Całość obsługiwana jest za pomocą komputerowego pulpitu sterowniczego. System elektroakustyczny to w całości nowe instalacje i urządzenia. Nowy teatr to również duże, przestronne foyer z zamontowanym systemem wystawienniczym, w przestrzeni którego organizowane są wystawy tarnowskiego Biura Wystaw Artystycznych.

Łączna wartość projektu modernizacji Tarnowskiego Teatru wyniosła ok. 15 mln złotych. Połowa tej sumy to środki unijne w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, druga część to wkład Gminy Miasta Tarnowa.

Teatr Solskiego wobec problemów społecznych czyli kultura dostępna dla wszystkich.

12 lutego 2018 roku rozpoczął się remont zaplecza technicznego teatru. W wyniku dwóch procedur konkursowych projekt przebudowy zaplecza technicznego przy Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie uzyskał ponad trzy miliony dofinansowania. Dwa miliony pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Natomiast Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dofinansowanie w wysokości 1,3 mln zł w ramach programu Promesa 2017, z budżetu Gminy Miasta Tarnowa blisko dwa miliony i półtora milionu wkładu własnego teatru. Całość inwestycji kosztowała sześć milionów, a jej realizacja trwała do końca grudnia 2018 roku.

W zaprojektowanym zapleczu znalazła się sala prób, której do tej pory nie było w teatrze. Zostały wyremontowane i będą wyposażone pracownie teatralne: stolarska, plastyczna i krawiecka. Wyburzony został obecny garaż a w jego miejscu powstał nowoczesny dwupoziomowy magazyn o powierzchni bliskiej pół tysiąca m2, gdzie będą składowane dekoracje ze spektakli.  Pojawi się także przenośnik taśmowy ułatwiający szybką zmianę dekoracji.

Dobudowana została jeszcze jedna kondygnacja na istniejącym budynku zaplecza, gdzie powstanie pięć pokoi gościnnych dla twórców wraz z zielonym tarasem. Dla lepszej komunikacji pojawi się nowa klatka schodowa oraz winda z której będą mogły korzystać osoby z niepełnosprawnością.

Realizacja projektu umożliwi dostosowanie całego zaplecza technicznego do obowiązujących przepisów budowlanych oraz BHP. Teren zaplecza zostanie  na nowo wybrukowany i pojawią się miejsca parkingowe, w tym dla osób z niepełnosprawnością. Całość prac budowlanych, wykończeniowych i wyposażenie nowego obiektu potrwa do połowy 2019 roku.

Na zainteresowanie zasługuje dwustumetrowy zielony taras, który stanie sie naszą kolejną sceną, zwaną roboczo "na dachu" - podkreśla Rafał Balawejder dyrektor teatru. Z naszego repertuaru wyłuskamy te tytuły, które będzie można zagrać w tej niecodziennej przestrzeni.

Na czas remontu nieczynny jest magazyn kostiumów. Zamknięty jest także wewnętrzny parking teatralny z wjazdem od ul. Legionów. Ograniczona została także dostępność wynajmu zewnętrznego poszczególnych przestrzeni (duża scena, mała scena, scena underground oraz foyer).