Repertuar

HEROINY
Agata Biziuk HEROINY

GRANY W DNIACH:

O SPEKTAKLU:

Czas trwania:

80 min

Autor:

Agata Biziuk

Scenariusz i reżyseria: Agata Biziuk
Scenografia i kostiumy: Marika Wojciechowska
Muzyka: Piotr Klimek
Reżyseria światła: Monika Sidor
Przygotowanie muzyczne i wokalne: Piotr Niedojadło
Asystent reżysera: Kinga Piąty
Asystent kompozytora: Maciej Kuśnierz
Inspicjent, sufler: Krystyna Fudyma

Tragikomiczny spektakl muzyczny na podstawie autorskiego tekstu Agaty Biziuk.

W 2018 roku obchodziliśmy 100 rocznicę nadania kobietom praw wyborczych w Polsce. Świętując tę datę warto pochylić się nad tematem praw kobiet, które na długo przed 1918 r. walczyły o swoje miejsce na kartach historii. Między innymi o nich mówi spektakl – o kobietach, które wybudowały fundamenty praw i na przekór opresyjnym czasom stawały naprzeciw uprzedzeniom, nadużyciom, stereotypom. Często padały ofiarą okoliczności, w których żyły. To im oddajemy hołd zanurzając się w genezę powstawania państwa polskiego, pełnego sprzeczności, mitów, superbohaterów i półprawd. Mówimy o czasach zamierzchłych, ale jak dalece? Okazuje się, że problemy współczesnych kobiet, jak i państwa, nie tak bardzo odbiegają od trosk szlachetnych heroin i ich czasów. Spektakl
w przewrotny sposób oddaje głos takim bohaterkom jak: Królowa Jadwiga, Bona Sforza czy Anna Jagiellonka. Historię przecież tworzyli nie tylko herosi, ale również one – Heroiny. Gościnnie obok matek narodu wystąpi również Ojciec, czyli Stanisław ze Szczepanowa.

Polska prapremiera odbyła się 17 czerwca 2018 roku.

Spektakl dla widzów od 16 roku życia.

Scena Muzycznych Prapremier dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Mała Scena, miejsca nienumerowane.

Spektakl brał udział w 25. edycji Ogólnopolskiego Konkursu
na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

http://www.sztukawspolczesna.org/