czarno białe tło na scenie na pierwszym planie po prawej kobieta w czarnych włosach ubrana w jasny kostium z kapturem żywiołowo wymachuje kolorową wstęga obok niej po lewej stoi młody mężczyzna ubrany w czarny kostium uśmiecha się do niej z tyłu za nimi siedem krzeseł na których siedzą w cieniu aktorzy

Pewna legenda o Hamlecie

Listopadowa premiera spektaklu “HAMLET.LEGENDA” w reżyserii i adaptacji Szymona Budzyka, zrealizowana w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, już w najbliższy weekend na Dużej Scenie Solskiego.

Spektakl powstał na podstawie „Tragedii Hamleta, księcia Danii” Williama Szekspira w tłumaczeniu Jarosława Iwaszkiewicza oraz wykorzystano fragmenty: „Śmierć Ofelii” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Prób” Michela de Montaigne’a.

Spotykamy się w teatrze by opowiedzieć widzom historię. Rzetelnie, żywo, rzeczowo. Odkryć przed nimi legendę pewnej królewskiej rodziny. Odnaleźć postaci w sytuacji kryzysu, zachwiania dotychczasowego porządku – tuż po nagłej śmierci króla Hamleta. Odkrywać przed widzami, wraz z nimi, tajemnicę ich decyzji, motywacji, namiętności. Legenda zaciekawia nas tak mocno, że nie pozwala przestać o sobie myśleć, jak ludzka czaszka znaleziona na strychu, w starym pudle po bananach – zapowiada Szymon Budzyk, reżyser i autor spektaklu.
Dlaczego Hamlet Legenda? Sam Shakespeare sięgnął do pewnej legendy zapisanej przez wikińskiego kronikarza Saxo-Grammaticusa, na podstawie którego notabene powstał niedawno film ,,Wiking” osadzony w czasach wikingów, i przerobił tę legendę na swoje czasy. Posłużył się nią – dlatego też mamy Danię, też mamy nawiązanie do wikingów oraz kilka innych wątków, które można sobie spleść. I dlatego legenda. Wyspiański również wielokrotnie nazywa opowieść o Hamlecie ,,pewną legendą”, więc uznałem, że jest to też fajne w komunikacji, że mamy do czynienia z jakąś formą legendy czyli opowieści, która jest bardzo uniwersalna. Bardzo mi zależy na tym, żeby ten Hamlet sobie płynął i żebyśmy mogli tą legendę księcia Danii poznać, przeżywać tu i teraz, wiedząc co się dzieje – dodaje reżyser.

Szymon Budzyk

Polski aktor i reżyser teatralny, założyciel i dyrektor naczelny i artystyczny Niezależnego Teatru Odwróconego w Krakowie. Nagrodzony wyróżnieniem na XXVIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Istvana w spektaklu „Sonata b” (2010). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 2014 i 2017.
W 2010 roku ukończył studia na PWST w Krakowie i uzyskał tytuł magistra sztuki obroną pracy pt. „Teoria Czystej Formy St. I. Witkiewicza w praktyce teatralnej”. W latach 2010-2012 był aktorem Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem.
W 2012 wraz z innymi absolwentami PWST – Karoliną Fortuną i Radosławem Sołtysem – założył Teatr Odwrócony, w którym jako w pierwszym teatrze w Polsce obowiązuje system płatności Pay What You Want. Od 2017 roku teatr ten mieści się w piwnicy przy ul. Sławkowskiej, w której w latach od 1983 do 1998 roku funkcjonowała „Scena przy Sławkowskiej” Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.

Terminy najbliższych spektakli:

18 listopada, godz. 18:00 – pokaz przedpremierowy
19 listopada, godz. 18:00 PREMIERA
20 listopada, godz. 18:00, Duża Scena

Rezerwacje biletów: tel. 784-976-025, 668-323-998
Sprzedaż biletów w kasie teatru (wt. – pt. godz. 9-17).
Bilety online: https://tarnowski-teatr.bilety24.pl/

Zapraszamy na Mickiewicza 4!

Fot. Artur Gawle

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego