Program do spektaklu Zemsta. Gościnny występ Ludwika Solskiego „Zemsta” Komedia w 4 aktach Aleksandra Fredry Osoby: Cześnik Raptusiewicz – Prof. Antoni Wróbel Klara, jego synowica – Helena Piechnikówna Rejent Milczek – Jan Piechnik Wacław, syn Rejenta – Tadeusz Gorczyca Podstolina – Maria Polatowska Papkin – Marcin Godzisz Dyndalski, marszałek Cześnika – Ludwik Solski Perełka, kucharz Cześnika – Włodzimierz Miarczyński Śmigalski, dworzanin Cześnika – Władysław Drozd I Murarz – Stanisław Tędora II Murarz – Tadeusz Reich Reżyseria: Ludwik Solski Kier. art. – Maria Polatowska Rzecz dzieje się w drugiej połowie XVIII. wieku

Mini serial o Solskim

70-lecie Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie stało się pretekstem do powstania filmu dokumentalnego. Jego twórcy nie ukrywają, że chcieliby, żeby oprócz waloru historycznego stał się także opowieścią o mieście. Premiera zaplanowana jest na marzec 2024 roku.

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie stał się państwową instytucją w styczniu 1954 roku. Dzieje samego ruchu teatralnego sięgają znacznie wcześniejszych lat. W mieście występowały zespoły teatrów lwowskich i krakowskich już w połowie XIX wieku. W murach przy Mickiewicza 4 występował także tuż po wojnie Ludwik Solski, pół wieku wcześniej gościła także Helena Modrzejewska a w nieodległych szkołach miejskich kształcili się Tadeusz Kantor i Stefan Jaracz.

Gdy przyjrzymy się historii Solskiego zobaczymy nie tylko przecież tę placówkę, ale także losy miasta i wszystkie przemiany kulturowe które miały miejsce w ostatnim wieku. Trochę porywamy się na rzecz niemożliwą, ale już otrzymane wsparcie pozwala liczyć na ostateczny sukces przedsięwzięcia – mówią Monika Faron i Krzysztof Borowiec, dziennikarze odpowiedzialni za realizację. Rzecz jasna, że nie zrobimy tego sami, liczymy na pomoc Tarnowian i nie tylko. Będziemy szukać i łowić smakowite historie, by pokazywać je osadzone w kontekście wydarzeń i osób związanych z teatrem.

Twórcy są obecnie na etapie tworzenia założeń koncepcyjnych i scenariuszowych całego filmu, liczą że uda się wyprodukować 3-4 odcinki poświęcone historii teatralnej. Pomocne będzie wsparcie i materiały osób związanych w latach wcześniejszych z tarnowską sceną. Setki osób przewinęło się wśród pracowników, a wiele osiągnęło sukces artystyczny, by wymienić chociażby Andrzeja Grabowskiego, Krzysztofa Stroińskiego czy Marcina Hycnara.

Jednym z poszukiwań inicjujących pracę przy filmie, będzie dotarcie do rodzin osób grających w „Zemście” w 1945 roku. W samej zawodowej obsadzie widzimy Ludwika Solskiego w roli Dyndalskiego, Marię Polatowską oraz Włodzimierza Miarczyńskiego. Obok nich ośmioro osób, w tym gimnazjalnego profesora Antoniego Wróbla w roli Cześnika Raptusiewicza – zaznacza Rafał Balawejder, dyrektor teatru.  Jestem przekonany, że głębokie rodzinne szafy czy schowki i rodzinna pamięć pomogą nam zrekonstruować obsadę.

Obchodzony właśnie rok Aleksandra Fredry będzie okazją do rekonstrukcji obsady stworzonej z rodzin i potomków osób biorących udział w spektaklu sprzed blisko osiemdziesięciu lat. Pokaz publiczny czytania „Zemsty” zaplanowany jest jako wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Komedii TALIA we wrześniu.

Wszelkie materiały i informacje prosimy kierować na adres mailowy jubileusz@teatr.tarnow.pl

Program teatralny spektaklu “Zemsta” Aleksandra Fredry z 1945 roku