Repertuar

SZWEJK. NA TYŁACH
Jaroslav Hašek SZWEJK. NA TYŁACH

GRANY W DNIACH:

Premiera odbyła się dnia:
27-03-2013środa18:00
Duża Scena

O SPEKTAKLU:

Czas trwania:

80 min

Autor:

Jaroslav Hašek

Reżyser:

Adam Walny

Tłumacz:

Paweł Hulka-Laskowski

Adaptacja:

Adam Walny

Asystent reżysera:

Marek Zięba

Tomasz Piasecki

Inspicjent:

Katarzyna Jędrzejczyk

Kostiumy:

Monika Malicka-Kusak

Muzyka:

Adam Pierończyk

Ruch sceniczny:

Marta Pietruszka

Scenografia:

Adam Walny

Zespół muzyczny:

Józef Partyka

Arkadiusz Płaneta

Roman Bartnicki

Andrzej Król

Dobry wojak Szwejk - wierzący bez Boga, mędrzec bez księgi, wojak bez broni. Jego paradoksalny stosunek do życia, przyjaźni, wojny przyniosły mu sławę, za którą nie tęsknił.

Spektakl "Szwejk. Na tyłach." w reżyserii Adama Walnego to autorska interpretacja powieści Jaroslava Haska "Przygody dobrego wojaka Szwejka", realizowana środkami teatru dramatycznego i plastycznego. Figury animowane przez aktorów, to świat Józeja Szwejka - jego teatr - teatr wizerunków - postaci, które poznał w swoim życiu.
Do realizacji spektaklu zaproszony został zespół złożony z trąbki, puzonu i suzafonu. Autorem oryginalnej muzyki jest kompozytor Adam Pierończyk.


Reżyser o spektaklu:

„Szwejk wpisuje się w tradycję ludowych, często bezimiennych bohaterów popularnych, obecnych przez wieki na targach, bulwarach i w karczmach. Jest ich najwybitniejszym wariantem. Jego bronią jest opowieść i szczególna postawa wobec ludzi uwikłanych w aparat represji - państwa, kościoła czy jakiejkolwiek innej władzy. Ta postawa, pozornie absurdalna, naiwna lecz przekorna, pełna dystansu, a zarazem absolutnie zaangażowana, z pewnością konsekwentna do końca, sprawia, że upadają reżimy, giną tyrani. Bestie aparatu urzędniczego czy innego systemu opresji zostają pozbawione narzędzi niezbędnych do sprawowania swych funkcji bez użycia siły. Absurd władzy zostaje pokonany absurdem sytuacji - Szwejk wygrywa paradoksem. Pozorny idiota, a jednak mędrzec, święty bez Boga, rewolucjonista bez broni i manifestu. Szwejk- dyrektor cyrku, a zarazem klaun. Autor opowieści z życia wziętych i takich też figur, które są jego ukochaną widownią. Pasja Szwejka to postać realizowana w rzeźbie ruchomej i jej historia, czyli teatr przedmiotu - reszta postaci buduje Szwejka, który tworzy swój teatr - świat i zaprasza doń widza.

 

Galeria zdjęć

Próba - 13.03.2013 r - http://www.teatr.tarnow.pl/galleries/view/70