Repertuar

BOHATEROWIE
Anna Wakulik BOHATEROWIE

GRANY W DNIACH:

O SPEKTAKLU:

Czas trwania:

90 min

Autor:

Anna Wakulik

Reżyser:

Ewelina Pietrowiak

Asystent reżysera:

Matylda Baczyńska

Inspicjent:

Krystyna Fudyma

Kostiumy:

Katarzyna Nesteruk

Muzyka:

Łukasz Borowiecki

Reżyseria świateł:

Łukasz Różewicz

Scenografia:

Ewelina Pietrowiak

Bohaterowie. Waleczni mężczyźni, oddający życie za ideały. Czyści, silni, idealni.

Czy naprawdę tacy są? A może bohaterowie potrafią też być słabi, niedokochani, może nie umieją poradzić sobie z wojenną przeszłością? Kim są bohaterki- kobiety, które przeżyły wojnę i których doświadczenie nie zostało zapisane w szkolnych podręcznikach? 

Dwóch braci wraca do domu w czasie wojny. Jeden zdezerterował, drugi jest ranny. Będą musieli zmierzyć się z powojenną codziennością, własnymi uczuciami i dwiema kobietami, które podczas ich nieobecności zmieniły się nie do poznania. Sytuację skomplikuje pojawienie się niespodziewanych gości- matki i córki, Żydówek. Jak skończy się spotkanie sześciu zupełnie innych osobowości?

"To jest tekst o słabości. Słabości do alkoholu, do kobiet, do mężczyzn, o tym, że bohaterstwem w ekstremalnej sytuacji jest umiejętność normalnego życia. To tekst o obcości, o tym, jak w naszej kulturze traktuje się Innego, a Żydówka-kobieta jest postacią wykluczoną podwójnie. To tekst o męskości- bo męskość jest uwikłana w schematy nie mniej, niż kobiecość. To wreszcie tekst o tym, o czym chyba są wszystkie moje teksty- o zazdrości, potrzebie czułości, o niemożności wypowiedzenia miłości i o tym, jak bardzo może to skomplikować życie. Główną czynnością moich bohaterów jest miotanie się i gdybym była filozofką, to "miotanie" byłoby dla mnie podstawową kategorią egzystencji. Moi bohaterowie pożądają, stroją sobie żarty, chcą przed czymś uciec i o czymś zapomnieć. Dla mnie to są prawdziwi bohaterowie, chociaż poświecono im mało miejsca w literaturze. Dlatego chciałam im go choć trochę wygospodarować". 

Anna Wakulik

Prapremiera 26 stycznia 2013 r. Mała Scena

 

===============================

Anna Wakulik - autorka sztuki o spektaklu

 

 

Już 26 stycznia w Tarnowskim Teatrze odbędzie się premiera "Bohaterów" Anny Wakulik w reżyserii Eweliny Pietrowiak.
- Sztuka inspirowana jest prawdziwą historią, która zdarzyła się podtarnowskiej wsi Lichwin- to tam polski partyzant zastrzelił dwie Żydówki, matkę i córkę. Fakty były jednak dla mnie tylko punktem wyjścia, poddałam je znacznej modyfikacji. W mojej opowieści nikt nikogo nie zabija, jest za to wiele trudnych relacji międzyludzkich - mówi autorka tekstu.

- W pewnej galicyjskiej wsi spotykamy zatem dwóch mężczyzn - żołnierzy, którzy powracają z wojny. To skonfliktowani ze sobą bracia, którzy muszą skonfrontować się z życiem kobiet, siostry i żony młodszego z nich. Te na czas wojny pozostały w domu. Jakby tego było mało - całą czwórkę odwiedzają potrzebujące pomocy Żydówki, matka i córka. Wtedy zaczynają się kłopoty - dodaje Wakulik. 

- Czas historyczny w "Bohaterach" jest rodzajem dekoracji - dla mnie podniecającej, bo pozbawionej telefonów komórkowych, internetów, samolotów, wszystkiego tego, co definiuje nasze relacje współcześnie. Dzięki takiemu ograniczeniu mogłam pokazać to, co najbardziej lubię: moich bohaterów lirycznych i pornograficznych zarazem, bohaterów, dla których pierwszą linią frontu jest codzienność. Intymność opisywanych przeze mnie postaci jest dość mroczna- wszyscy mają ogromny talent do namiętności i są czegoś straszliwie głodni. Czy to źle - nie chcieć żyć w sposób waleczny, zastanawiałam się? Dlaczego w filmach o wojnie wszystko pisze się wielkimi literami, gdzie są małe ludzkie pożądania, których - jestem przekonana - w sytuacji ekstremalnej jest najwięcej? Jakimi znaczenia nasyciła się w naszej kulturze figura żołnierza i ile ma wspólnego z jakikolwiek żywym mężczyzną, który musiał iść na wojnę? - kończy Wakulik. 

==

Spektakl bierze udział w 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej


Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Joanna Targoń, Joanna Wichowska Kalina Zalewska, Andrzej Lis, Bartłomiej Miernik, Grzegorz Reske.