Repertuar

MAKBET
William Szekspir MAKBET

GRANY W DNIACH:

O SPEKTAKLU:

Czas trwania:

140 min

Autor:

William Szekspir

Reżyser:

Rafał Matusz

Tłumacz:

Stanisław Barańczak

Dramaturgia:

Iwona Kusiak

Inspicjent:

Aleksandra Stach

Muzyka:

Łukasz Borowiecki

Ruch sceniczny:

Witold Jurewicz

Scenografia:

Hanna Szymczak

Obsada

Lady Makbet

Katarzyna Janekowicz

Hekate, Odźwierny

Jerzy Pal

Donalbain

Tomasz Gębala

Donalbain

Aleksander Fiałek

Lenox

Kamil Urban

Lady Makduf, Druga Wiedźma

Matylda Baczyńska

Lekarz, Żołnierz, Starzec

Jerzy Ogrodnicki (gościnnie)

Dama, Służąca Lady Makbet

Ewa Sąsiadek

Fleance, Syn Makdufa

Kacper Bojda/ Tobiasz Majczyna

Trzecia Wiedźma

Monika Wenta

Dunkan, Siward

Mariusz Szaforz

Żona Duncana, Wokalistka

Kinga Piąty

Żona Duncana, wokalistka

Karolina Gibki

"Makbeta" Williama Szekspira (w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka) w reżyserii Rafała Matusza - to opowieść o zdradzie, namiętnościach, miłości, pragnieniu władzy.

„Makbet” należy do grupy utworów Szekspirowskich, w których dominuje tematyka miłości i władzy. W tym drugim przypadku autora fascynowało zagadnienie panowania nad ludźmi, wpływania na losy państwa i wynikające stąd uwikłania natury psychologiczno-moralnej, którym nadał formę przejmującego studium zła utożsamianego ze zgubną żądzą władzy, rozgrywającego się w duszy tytułowego bohatera.

– Najważniejszy jest dla mnie w Makbecie wybór perspektywy egzystencjalnej – mówi Rafał Matusz - reżyser tarnowskiej inscenizacji. – Droga po koronę wiedzie Makbeta ku samoświadomości. Bohater Szekspira przekracza granice samego siebie, o których istnienia nie miał dotąd pojęcia. Stając się mordercą i tyranem, Makbet tak naprawdę odkrywa siebie, każdą maleńką cząstkę swojego ja. Żeby wiedzieć, kim jest, musi pokonać w sobie to, co jest piękne i czyste, co jest fair, aby drzemiące w nim zło (foul) mogło dojść do głosu. Makbet, jak każdy z nas, jest po trochu fair i foul; jedno bez drugiego nie może istnieć, ale te obydwa oblicza duszy muszą być uświadomione, abyśmy zrozumieli, kim jesteśmy. Wcześniej Makbet jest jakby uśpiony. Działa, funkcjonuje, wykonuje polecenia Duncana; wypełnia sumiennie swoje żołnierskie obowiązki. Prawdziwy Makbet śpi głęboko ukryty, czekając na wezwanie.
 
Premiera odbyła się 17 grudnia 2011 roku.