Repertuar

MAKBET
William Szekspir MAKBET

GRANY W DNIACH:

O SPEKTAKLU:

Czas trwania:

140 min

Autor:

William Szekspir

Obsada

Lady Makduf, Druga Wiedźma

Matylda Baczyńska

Żona Duncana, wokalistka

Karolina Gibki (gościnnie)

Lady Makbet

Katarzyna Janekowicz

Żona Duncana, Wokalistka

Kinga Piąty

Dama, Służąca Lady Makbet

Ewa Sąsiadek

Trzecia Wiedźma

Monika Wenta

Malcolm, Pierwszy Morderca

Piotr Hudziak

Hekate, Odźwierny

Jerzy Pal

Donalbain

Aleksander Fiałek

Fleance, Syn Makdufa

Kacper Bojda/ Tobiasz Majczyna

Lekarz, Żołnierz, Starzec

Jerzy Ogrodnicki (gościnnie)

Lenox

Kamil Urban

Dunkan, Siward

Mariusz Szaforz

Autor: William Szekspir
Przekład: Stanisław Barańczak
Reżyseria: Rafał Matusz
Dramaturgia: Iwona Kusiak
Scenografia: Hanna Szymczak
Muzyka: Łukasz Borowiecki
Ruch sceniczny: Witold Jurewicz
Asystent reżysera: Kamil Urban
Inspicjent, sufler: Aleksandra Stach
 
"Makbeta" Williama Szekspira (w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka) w reżyserii Rafała Matusza - to opowieść o zdradzie, namiętnościach, miłości, pragnieniu władzy.

„Makbet” należy do grupy utworów Szekspirowskich, w których dominuje tematyka miłości i władzy. W tym drugim przypadku autora fascynowało zagadnienie panowania nad ludźmi, wpływania na losy państwa i wynikające stąd uwikłania natury psychologiczno-moralnej, którym nadał formę przejmującego studium zła utożsamianego ze zgubną żądzą władzy, rozgrywającego się w duszy tytułowego bohatera.

– Najważniejszy jest dla mnie w Makbecie wybór perspektywy egzystencjalnej – mówi Rafał Matusz - reżyser tarnowskiej inscenizacji. – Droga po koronę wiedzie Makbeta ku samoświadomości. Bohater Szekspira przekracza granice samego siebie, o których istnienia nie miał dotąd pojęcia. Stając się mordercą i tyranem, Makbet tak naprawdę odkrywa siebie, każdą maleńką cząstkę swojego ja. Żeby wiedzieć, kim jest, musi pokonać w sobie to, co jest piękne i czyste, co jest fair, aby drzemiące w nim zło (foul) mogło dojść do głosu. Makbet, jak każdy z nas, jest po trochu fair i foul; jedno bez drugiego nie może istnieć, ale te obydwa oblicza duszy muszą być uświadomione, abyśmy zrozumieli, kim jesteśmy. Wcześniej Makbet jest jakby uśpiony. Działa, funkcjonuje, wykonuje polecenia Duncana; wypełnia sumiennie swoje żołnierskie obowiązki. Prawdziwy Makbet śpi głęboko ukryty, czekając na wezwanie.
 
Premiera odbyła się 17 grudnia 2011 roku.