Repertuar

TRANS-ATLANTICO
Witold Gombrowicz TRANS-ATLANTICO

GRANY W DNIACH:

Premiera odbyła się dnia:
27-01-2019niedziela19:00
Duża Scena

O SPEKTAKLU:

Czas trwania:

95 min

Autor:

Witold Gombrowicz

Na podstawie „Trans-Atlantyku” i „Dziennika 1953-1969” Witolda Gombrowicza

Adaptacja i reżyseria: Tomasz Gawron
Scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek
Muzyka: Agnieszka Szczepaniak
Choreografia: Wojciech Grudziński
Projekcje: Janusz Szymański
Wykonanie rzeźb: Justyna Bernadetta Banasiak
Asystent reżysera: Kamil Urban
Inspicjentka, suflerka: Aleksandra Stach

W lipcu 1939 roku Witold Gombrowicz wsiadł na statek „Chrobry” płynący do Ameryki Południowej i nigdy nie powrócił do kraju. Zdumiewająca odmienność kulturowa upalnej i egzotycznej Argentyny pozwoliła dostrzec pisarzowi pochodzącemu ze szlacheckiej, hołdującej narodowym tradycjom, rodziny, jak bardzo my – Polacy wypieramy nasze pragnienia i namiętności w imię patriotycznego przymusu. Zderzenie polskości z południowym smakiem, konserwatywnego patriotyzmu z wolnością nowego życia na obczyźnie, rozbuchanej erotyki z ciasnym gorsetem narzucanych norm zaowocowało powieścią, w której Gombrowicz w przenikliwy i ironiczny sposób rozprawił się z narodowymi mitami, anachronizmami i stereotypami, powieścią, która jest, wciąż aktualną i bardzo w dzisiejszych czasach potrzebną, obroną niezależności jednostki i manifestacją indywidualizmu. Scenariusz spektaklu został uzupełniony o fragmenty „Dziennika” pisarza z pierwszych lat emigracji.

Premiera odbyła się 27 stycznia 2019 r.

Spektakl dla widzów od 18 roku życia.

Spektakl bierze udział w V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" www.klasykazywa.pl

Spektakl został zaprezentowany w finale konkursu podczas
45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / "Klasyka Żywa". Tomasz Schimscheiner za rolę Gonzala oraz Ireneusz Pastuszak za rolę majora Tomasza Kobrzyckiego otrzymali indywidualne nagrody aktorskie.