Repertuar

SCENA OTWARTA. Spektakl "REM"
  SCENA OTWARTA. Spektakl "REM"

GRANY W DNIACH:

O SPEKTAKLU:

Czas trwania:

60 min

“Samotność jest ciężarem nie do udźwignięcia; (…) Szczęście zależy od poczucia solidarności z innymi ludźmi, z przeszłymi i przyszłymi pokoleniami”.  – Erich Fromm. To właśnie poczucie więzi z przeszłością oraz z tym, co dopiero się wydarzy stanowiło dla reżysera Piotra Hulla najsilniejszą inspirację do pracy nad spektaklem.


REM to spektakl, w którym podstawowy sens wyrasta z napięcia między dwoma pozornie nieprzystającymi do siebie doświadczeniami: snu i śmierci. Zarówno sen jak i śmierć zakładają radykalny subiektywizm, sygnalizują cykliczność życia oraz różne formy naszej w nim nieobecności. W obydwu przypadkach świat trwa dalej, mimo, że nas w nim nie ma. Tytuł spektaklu stanowi odwołanie do powierzchownej fazy snu, której towarzyszą marzenia senne oraz szybkie ruchy gałek ocznych. Stan ten  porównywany jest do dialogu z samym sobą, który odbywa się na poziomie podświadomości.

Faza REM pozwala oczyścić́ umysł z informacyjnego szumu, pozostawiając jedynie najistotniejsze fakty, wspomnienia, nieuświadomione pragnienia oraz lęki. To doznanie psychiczne, ale i zmysłowe, rządzące  się niepowtarzalną, trudną do uporządkowania wewnętrzną logiką: operuje nieregularnym rytmem obrazów, świateł, strzępów narracji i wrażeń przestrzennych. U śniącego można wówczas zaobserwować częstsze niż zwykle skurcze serca, zwiotczenie mięśni, nierówny oddechi wysoką aktywność mózgu. Spektakl łączący teatr, choreografię baletową, literaturę, wideo-art i muzykę. Reżyser wprowadza widza w dwa stany nieświadomości za pomocą wysublimowanego obrazu, dźwiękowe pejzaże oraz sensualny montaż. Całość jest dopracowana w każdym szczególne, zarówno wizualnym, jak i emocjonalnym.

Sen staje się tu narzędziem uruchamiającym pamięć oraz wyobraźnię. Przed oczami widza przewijają się poddane symbolizacji wydarzenia, kluczowe dla ludzkiej emocjonalności. Poruszana jest nieodwracalność czasu i mechanizmy pamięci, nierozłączność snu, jawy, pragnień, lęków codzienności oraz utopijność wyobraźni i przyjemność estetyczna. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość nie układają się tu linearnie – tworzą raczej mozaikę̨ myśli oraz wizji i wrażliwość widza w możliwie najwyższym stopniu. REM to nic innego, jak refleksja na temat ulotności życia.

Reżyser zaprosił do współpracy między innymi aktora Marcina Bosaka, pierwszych solistów Polskiego Baletu Narodowego: Martę Fiedler i Pawła Koncewoja, tancerkę oraz wykładowczynię Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Zofię Rudnicką, dyrygentkę Martę Radwan oraz dramaturg Ankę Herbut.

To jeden z tych spektakli, który zapada głęboko w pamięć, porusza zarówno duszę, jak i umysł.

Piotr Hull to producent, reżyser, wydawca magazynu Żurnal ArtBook, właściciel salonu Wilcza 18/1 oraz współwłaściciel Barberian Academy & Barber Shop. Jego działania wymykają się prostej kategoryzacji. To fryzjer, który został wydawcą. Wydawca, który produkuje spektakle wystawiane na najbardziej prestiżowej scenie w Polsce. Producent, organizujący artystyczne performance w przestrzeni miejskiej. To, co spaja wszystkie te działania to estetyka i design charakterystyczne dla Hulla. Wszystko, co robi naznaczone jest formalną przejrzystością i matematyczną precyzją.

Premiera spektaklu: 23 marca 2016 r.

Po spektaklu:  Spotkanie z artystami.

Czas trwania: 60 minut (bez przerwy)


Bilety/informacje:

    Miejsce: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
    Bilety: 30 zł normalny, 20 zł ulgowy, dostępne w Kasie CSM oraz on-line http://www.csm.tarnow.pl/aktualnosci,1199,miedzynarodowy-festiwal-scena-otwarta-2017-.html

 
    Informacje i rezerwacja: CSM (żółty punkt)
    czynny: od pon. do pt. w godz. 13:00 - 20:00, od soboty do niedzieli w godz. 15:00 - 20:00
    ul. Traugutta 1, Tarnów, tel: +48 14 633 46 04

www.scenaotwarta.pl