Repertuar

Salon poezji Stanisława Barańczaka
  Salon poezji Stanisława Barańczaka

GRANY W DNIACH:

O SPEKTAKLU:

Czas trwania:

60 min

SALON POEZJI STANISŁAWA BARAŃCZAKA
17 września 2017 r., godz. 11.00
Mała Scena Teatru im. Ludwika Solskiego
Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie i Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Poezję czytają: Maria Pakulnis, Leszek Mądzik i Wojciech Malajkat
Muzyka: Wojtek Klich
Komentarz: Tadeusz Trytek
Wstęp wolny

Wrześniowy Salon będzie z pewnością wydarzeniem godnym uwagi zarówno ze względu na postać twórcy, któremu będzie poświecony, jak i z powodu wykonawców, którymi będą jurorzy tegorocznego Festiwalu Komedii TALIA: Maria Pakulnis, Wojciech Malajkat i Leszek Mądzik. Muzycznie tę poetycką ucztę ozdobi i wzbogaci Wojciech Klich, tarnowski gitarzysta i kompozytor, jedna z najbardziej malowniczych osobowości polskiej sceny muzycznej.

Stanisław Barańczak. Poeta, krytyk literacki, niezwykle zasłużony tłumacz literatury, zwłaszcza anglojęzycznej, wieloletni wykładowca literatury polskiej na Uniwersytecie Harvarda. Urodzony 13 listopada 1946 roku w Poznaniu, zmarł 26 grudnia 2014 roku w Newtonville pod Bostonem. Był jeden z czołowych przedstawicieli Nowej Fali – Pokolenia 1968.
W części pierwszej salonu przedstawione zostaną wiersze z wydanego w 1978 r. poza cenzurą tomu „Sztuczne oddychanie”, część drugą wypełnią limeryki i inne satyryczne utwory wydane w latach 90., a trzecia będzie panoramą fundamentalnych pytań poety o miejsce jednostki w świecie, sens ludzkiej egzystencji i przemijania w relacji do Boga i do drugiego człowieka. Prezentację zakończy autoironicznych portret Barańczaka jako tłumacza W. Szekspira.

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO