Repertuar

MAGICZNE CZASY KABARETU "ZIELONY BALONIK"
Kabaret NaTenCZas MAGICZNE CZASY KABARETU "ZIELONY BALONIK"

GRANY W DNIACH:

Premiera odbyła się dnia:
18-02-2017sobota18:00
Mała Scena

O SPEKTAKLU:

Czas trwania:

70 min

Autor:

Kabaret NaTenCZas

Reżyseria: Jerzy Pal
Scenariusz: Zina Zagner
Aranżacje i kierownictwo muzyczne: Piotr Niedojadło
Przygotowanie wokalne: Anna Podkościelna-Cyz
Projekt graficzny: Maciej Sroka
Inspicjent, sufler: Krystyna Fudyma

 

„W Krakowie jest coś takiego, że chcesz tu być,

W Krakowie jest niezwykłego coś

i magicznego… i radosnego… i szalonego też.”

Nowy, trzeci wieczór Tarnowskiego Kabaretu Literackiego NaTenCzas przenosi nas w magiczne czasy Kabaretu ZIELONY BALONIK. W roku 1905 August Kisielewski wraz z grupą przyjaciół-artystów założył w kawiarni przybyłego ze Lwowa Apolinarego Jana Michalika, pierwszy w Polsce Kabaret - ZIELONY BALONIK, poddający krytyce dziwactwa mieszczańskiego Krakowa. Kawiarnia bardzo szybko stała się miejscem spotkań artystów, literatów, dziennikarzy i całej krakowskiej cyganerii.

Otwarcie Zielonego Balonika nastąpiło w dniu 7 października 1905 roku. Jako kabaret artystów był on instytucją o charakterze elitarnym.

Od pierwszego spotkania w cukierni Michalika przy ulicy Floriańskiej dbano pieczołowicie, aby Zielony Balonik nie był dostępny dla wszystkich. Taką elitarność zapewniały zaproszenia. „…Jeśli gość nie wykazywał zachwytu w trakcie kabaretowego spotkania – nie zapraszano go już więcej…..” .

Wskutek tych zabiegów bywalcy Zielonego Balonika stanowili elitarną, niewielką, zamkniętą grupę o nie zmieniającym się składzie.

Aktorzy Tarnowskiego Kabaretu Literackiego NaTenCzas pragną, by i mieszkańcy Tarnowa poznali klimat tamtych magicznych czasów. Zaprezentują teksty, które wykonywali artyści w Jamie Michalika, bez zbędnego uwspółcześniania. Zabawimy się w elitę artystyczną miasta i udowodnimy, że teksty się nie zestarzały i brzmią aktualnie.

„..W Krakowie nie ma już smoka od wielu lat

Lecz został po nim trwały ślad

Żyje tu wciąż dziewic tych sześć

Których smok nie chciał zjeść…

… Piosenki czar, humoru łyk

Dekoltów blask, owacji czas

Wszystko pod okiem Kraka anioła

Pod wygwieżdżonym niebem Tarnowa”

Tarnowski Kabaret Literacki NaTenCzas. Wieczór trzeci. Aktorzy: Zina Zagner, Monika Wenta, Kamil Urban, Jerzy Pal i Piotr Niedojadło – akompaniament.

Zapraszamy……. Jerzy Pal pomysłodawca Kabaretu

Premiera odbyła się 18 lutego 2017 r.

Mała Scena, sala nienumerowana