Repertuar

GDZIE JEST BABCIA?
Agata Biziuk i Agnieszka Makowska GDZIE JEST BABCIA?

GRANY W DNIACH:

O SPEKTAKLU:

Czas trwania:

100 min

Autor:

Agata Biziuk i Agnieszka Makowska

Obsada

Krzyś

Piotr Hudziak

Komandos

Kamil Urban

Pierrot, Przewodnik

Aleksander Fiałek

Tata, Robert

Jerzy Pal

Owca, Super babcia

Karolina Gibki (gościnnie)

Lalka, Czas

Kinga Piąty

Mama, Zuza

Ewa Sąsiadek

Lalka, Czas

Matylda Baczyńska

Autor: Agata Biziuk i Agnieszka Makowska
Reżyseria: Agata Biziuk
Scenografia: Katarzyna Proniewska-Mazurek
Współpraca scenograficzna: Agnieszka Kaczyńska
Choreografia: Anita Podkowa-Brańka
Opracowanie muzyczne: Piotr Klimek
Teksty piosenek: Malina Prześluga
Zespół muzyczny: Paulina Ostrowska, Maciej Marcinkiewicz, Mikołaj Słowik, Patrycja Sobczyk
Animacje: Katarzyna Proniewska-Mazurek, Michał Sapieha
Asystent reżysera: Piotr Hudziak
Inspicjent, sufler: Krystyna Fudyma
 
„Gdzie jest babcia?” autorstwa Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej jest spektaklem familijnym w niebanalny i zabawny sposób poruszającym trudne tematy dorastania, odchodzenia oraz skrajnych postaw życiowych. 

Główny bohater sztuki, Krzyś, nie mogąc pogodzić się z odejściem Babci - niczym Dante wyrusza w metafizyczną podróż, napotykając po drodze całą ferrię magicznych postaci: odrzucone zbuntowane zabawki, dzieci, które nie chcą dorosnąć i krainę zapomnianych mitycznych stworzeń. Krzysiowi podczas jego podróży towarzyszy wierny Komandos – zabawka, którą dostał od Babci, oraz głos sumienia - Stróż, który bacznie pilotuje podróż chłopca przez życie. Dodatkowym atutem spektaklu jest muzyka, grana na żywo, a skomponowana przez Piotra Klimka. Teksty piosenek napisała Malina Prześluga. Całości dopełni niezwykła, surrealna wizja plastyczna Katarzyny Proniewskiej - Mazurek. 

Wielopłaszczyznowy tekst i interpretacja sceniczna zapewnią dobrą zabawę nie tylko dzieciom, ale również opiekunom. Ta pełna dynamizmu bajka filozoficzna została napisana specjalnie dla Tarnowskiego teatru.
 
Spektakl dla dzieci od 7 do 12 lat.

Prapremiera odbyła się 26 maja 2012 roku.
 
---
 
Tekst  „Babcia mówi papa” autorstwa Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej w Finale 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Decyzją Komisji Artystcznej w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Andrzej Lis, Bartłomiej Miernik, Grzegorz Reske, Joanna Targoń, Joanna Wichowska, Kalina Zalewska teskt dramatu  „Babcia mówi papa” autorstwa Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej został zakwalifikowany do Finału 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jury Konkursu przeczyta teksty finałowe między 10 maja a 15 czerwca 2013 roku. 

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

---

Atest ASSITEJ dla "Babcia mówi pa pa" 

„Babcia mówi pa, pa”- spektakl familijny w reżyserii Agaty Biziuk, zbiera kolejne laury. W tym roku dostał się do finału prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (za tekst pisany przez Agatę Biziuk i Agnieszkę Makowską).

12 października dyrektor artystyczna Solskiego - Ewelina Pietrowiak, oraz reżyserka spektaklu Agata Biziuk odebrały w Warszawie atest stowarzyszenia ASSITEJ. Jest to coroczne wyróżnienie przyznawane najlepszym spektaklom dla dzieci. W uzasadnieniu czytamy, że nagroda została przyznana „za wysoki poziom artystyczny przedstawień dla dzieci i młodzieży". Atest to „świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu  Artystycznego za 2012 rok”.

Atesty przyznaje co roku Kapituła Atestów przy Stowarzyszeniu, złożona z wybitnych krytyków, członków Zarządu PO ASSITEJ i laureatów Nagrody im. Dormana.

- Bardzo się cieszę z atestu ASSITEJ. To najważniejsza polska nagroda dla spektakli skierowanych do dzieci i młodzieży. Już kiedy Agata Biziuk przysłała mi napisany przez siebie i Agnieszkę Makowską, zamówiony przez teatr tekst, wiedziałam, że powstanie świetne, mądre i piękne przedstawienie. Satysfakcja jest tym większa, że ostanio atest ASSITEJ trafił do Tarnowa aż 22 lata temu! Zapraszam serdecznie wszystkich widzów, a zwłaszcza dzieci i ich rodziców na spektakl - mówi Ewelina Pietrowiak.