Repertuar

ALICJA W KRAINIE CZARÓW
Lewis Carroll ALICJA W KRAINIE CZARÓW

GRANY W DNIACH:

Premiera odbyła się dnia:
30-05-2014piątek18:00
Duża Scena

O SPEKTAKLU:

Czas trwania:

75 min

Autor:

Lewis Carroll

Obsada

Alicja

Monika Wenta

Królik, Marcowy Zając

Aleksander Fiałek

Tweedledee/Stokrotka

Tomasz Wiśniewski

Tweedledum/Stokrotka

Kamil Urban

Czerwona Królowa/Tygrysia Lilia

Matylda Baczyńska

Kot,Gąsienica

Ireneusz Pastuszak

Kapelusznik

Piotr Hudziak

Biała Królowa/Róża

Karolina Gibki (gościnnie)

Suseł/Stokrotka/Pudding

Kinga Piąty

Udziec barani

Katarzyna Jędrzejczyk

Autor: Lewis Carroll
Przekład: Maciej Słomczyński
Adaptacja i reżyseria: Julia Mark
Scenografia: Justyna Elminowska
Kostiumy: Alicja Antoszczyk
Muzyka: Wojciech Długosz
Choreografia: Matylda Baczyńska
Reżyseria świateł: Mateusz Wajda
Przygotowanie wokalne: Anna Podkościelna-Cyz
Asystent reżysera: Aleksander Fiałek
Inspicjent, sufler: Aleksandra Stach

Czy widzieliście kiedyś Nikogo? Jaki byłby wasz świat, jeśli przedmioty nie miałyby nazw? Czy możecie sobie przypomnieć, co się wydarzy w tygodniu, który nastąpi po najbliższym? W ile niemożliwych rzeczy potraficie uwierzyć przed śniadaniem - jeśli tylko wstrzymacie oddech i zamkniecie oczy?

Te pytania przenoszą nas w świat Lewisa Carrolla - do Krainy Czarów, gdzie spotykamy Królika i Fałszywego Żółwia, morze łez i herbatkę Szalonego Kapelusznika. Przenoszą nas one również w świat filozofii.

Ale przede wszystkim wchodzimy w świat tytułowej Alicji. Jest ona siedmioletnią dziewczynką o rozwiniętej wyobraźni, odważną, ciekawą świata, nieco przemądrzałą, wrażliwą na poezję. Dzięki snom przenosi się do bajkowych, fantastycznych krain, gdzie wydarzają się niesamowite przygody. Pierwsza zdarza się w czasie upalnego dnia, gdy Alicja, znużona lekturą i zabawą ze swą siostrą, dostrzega Białego Królika w kamizelce i z zegarkiem. Podążając za nim, wpada do króliczej nory i... wszystko się zaczyna!

Alicja pozna dziwaczne postacie (chociażby uśmiechniętego Kota z Cheshire, palącą fajkę Gąsienicę) i będzie uczestniczyć w absurdalnych rozmowach i przygodach z ich udziałem (w „obłąkanej herbatce” wraz z Kapelusznikiem i Marcowym Zającem, grze w krykieta kulami z żywych jeży i młotkami z żywych flamingów i wielu, wielu innych!). 

W bajkowych przygodach Alicji dostrzegano próbę opisu wyobraźni dziecka, ale także zasad rządzących ludzką świadomością wyzwoloną w czasie snu ze schematów narzucanych jej przez myślenie racjonalne. W spektaklu Solskiego będą one przede wszystkim wyśmienitą, mądrą zabawą dla całej rodziny.