Repertuar

W POKOJU OBOK
Sarah Ruhl W POKOJU OBOK

GRANY W DNIACH:

Premiera odbyła się dnia:
21-09-2013sobota20:00
Duża Scena

O SPEKTAKLU:

Czas trwania:

120 min

Autor:

Sarah Ruhl

Obsada

CATHERINE GIVINGS

Matylda Baczyńska

MAGGIE

Kinga Piąty

SABRINA DALDRY

Monika Wenta

LEO IRVING

Piotr Hudziak

PAN DALDRY

Jerzy Pal

DR GIVINGS

Ireneusz Pastuszak

Autor: Sarah Ruhl
Przekład: Daniel Woźniak
Reżyseria: Łukasz Gajdzis
Scenografia: Justyna Łagowska
Kostiumy: Małgorzata Jochan
Muzyka: Maciej Szymborski
Przygotowanie wokalne: Elżbieta Kuzemko-Rausz
Asystent reżysera: Kinga Piąty
Inspicjent, sufler: Krystyna Fudyma

Dwie pary, dwie miłości i... dwa problemy. Sarah Ruhl, amerykańska dramatopisarka, przeniosła się w przeszłość i opisała kłopoty dwóch małżeństw na początku ery elektryczności. Szokiem dla dziewiętnastowiecznych bohaterów jest jednak nie tylko zamiana światła świecy na światło żarówki, ale przede wszystkim nowy język mówienia o swoich uczuciach i seksualności. Katalizatorem zmiany jest elektryczny przyrząd, którym Doktor Givings będzie leczył swoje pacjentki...

Akcja „W pokoju obok”, sztuki nominowanej do prestiżowe Tony Awards i nagrody Pulitzera, toczy się blisko gabinetu ginekologa, doktora Givings (Ireneusz Pastuszak). Jego żona, Catherine (Matylda Baczyńska), próbuje poradzić sobie nie tylko z malutkim dzieckiem, ale też z mężem, który nie potrafi okazywać swoich uczuć. Sytuację komplikuje pojawienie się poszukującej terapii pary- cierpiącej na histerię Sabriny Daldry (Monika Wenta) i jej męża (Jerzy Pal) oraz ciemnoskórej mamki Elizabeth (gościnnie Kamila Ściborek) i artysty- malarza Leo (Piotr Hudziak), liczącego na pomoc w uleczeniu męskiej histerii. Spotkanie w gabinecie lekarza- nad którym pieczę sprawuje pielęgniarka Maggie- doprowadza bohaterów do prawdziwego źródła ich problemów, których nie uda się uleczyć wibratorem: pytań o to, kto kogo kocha i czego pragnie w życiu?

Reżyserem spektaklu jest Łukasz Gajdzis, znany tarnowskiej publiczności z doskonałej realizacji „Klubu kawalerów”, którym wygrał Festiwal „Talia” w 2012 roku. Sam mówi o spektaklu: „Jest to historia o zasłyszanych schematach działań, o kryzysie między ludźmi, którym urodziło się dziecko i o tym, z czym się borykamy. Także o tym, jak pewne mechanizmy, które przyswajamy w młodości, funkcjonują potem w dorosłym życiu. Patriarchalna rodzina jest cały czas obowiązującym modelem rodziny. Lubię dobry humor i ciekawe pomysły. Skoro moje przedstawienie, z tym specyficznym żartem, który jest w Klubie kawalerów, zadziałało w Tarnowie, to oznacza, że jest szansa, by pokazać kolejną propozycję, tym razem z udziałem tarnowskich aktorów. W pokoju obok porusza tematy związane z kobiecą seksualnością, rolą nowoczesnej kobiety w społeczeństwie, które w Polsce są wciąż traktowane po macoszemu. Myślę, że teatr jest miejscem, w którym trzeba o takich rzeczach mówić.”

 

Prapremiera odbyła się w ramach projektu „Tarnów stolicą komedii” współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Mecenasem projektu było PGNiG.

Sponsorem premiery spektaklu "W pokoju obok" była Tikkurila Polska S.A.  

Premiera odbyła się 21 września 201 3r.

Spektakl dla widzów od 16 roku życia.